Złoty Widelec 2015 dla Restauracji George Sand

Restauracja George Sand z MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim znalazła się w gronie laureatów IV edycji akcji „Warszawa od Kuchni”, i jako jedna z wyróżnionych otrzymała „Złoty Widelec”.

Akcja zorganizowana została przez Warszawską Izbę Przedsiębiorców, pod patronatem Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

– Raki w kremowym sosie brandy z dodatkiem zielonego kopru, serwowane w cieście francuskim, bakłażan pieczony w parmezanie, serwowany z mozzarellą i rukolą na bazyliowo-kremowym sosie, kotleciki cielęce sous-vide serwowane z puree z patatów z nutą wanilii, karmelizowanymi szalotkami, słodkim zielonym groszkiem w chrupkim azjatyckim cieście z rozmarynowo-tymiankowym sosem to potrawy, po których można powiedzieć, że sztuka nazywa się gastronomią – mówili  jurorzy IV edycji akcji „Warszawa od Kuchni”.

Uroczysta gala czwartej edycji konkursu odbyła się 25 kwietnia 2015 r. w ekskluzywnym klubie AVIATOR, mieszczącym się na 10. piętrze Airport Hotel Okęcie.

źródło: informacja prasowa

Dubrownik rozpoczyna sezon festiwali

Następny »

Buenos Aires światową stolicą księgarń

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *