Wykorzystanie systemów jednego klucza w hotelarstwie

Zamiast grubego pęku wielu kluczy można zastosować jeden, który otwiera wszystkie zamki w danym obiekcie. Jest to niezwykle ważne w sytuacjach awaryjnych, gdy np. trzeba ewakuować hotelowych gości.

Hotel czy motel to miejsca, w których znajduje się bardzo wiele pomieszczeń zamykanych na klucze. W ten sposób zapewniania jest ochrona przebywających tam gości oraz mienia, które ze sobą przywożą, a także wszystkich służbowych pomieszczeń wykorzystywanych w codziennej pracy obiektów. Odpowiedzialność hotelarza za rzeczy osoby, która korzysta z usług hotelu, wynika z przepisów Kodeksu Cywilnego i rozpoczyna się już z chwilą wniesienia bagażu do hotelu. Jeśli zatem dochodzi do jakiegoś przestępstwa, w wyniku wszczętego postępowania wyjaśniającego właściciel hotelu może zostać w rezultacie obarczony koniecznością wypłaty odszkodowania za utracone przez klienta mienie.

Jeden klucz na różnych poziomach dostępu

Powoli więc do lamusa odchodzą zwykłe zabezpieczenia w postaci osobnego klucza do każdego pokoju. Zastępuje je bowiem innowacyjne rozwiązanie technologiczno-konstrukcyjne, którym jest system jednego klucza.

Przykładem praktycznego zastosowania systemu klucza generalnego jest przekazanie gościowi jednego klucza, który służy do otwarcia jego pokoju oraz znajdującego się w nim sejfu. Umożliwia również wejście na basen lub do innych pomieszczeń, które są udostępniane gościom hotelowym. Obsługa obiektu zajmująca się sprzątaniem posiada dostęp tylko do tych hotelowych/motelowych pomieszczeń (poza sejfem), które przypisane są jej obowiązkom. Z kolei kierownik wyposażony jest w jeden klucz, który otwiera wszystkie zamki w danym obiekcie. W ten sposób najłatwiej pokazać, jak zróżnicowaną strukturę organizacyjną może mieć ów system i jak jest w stanie otwierać od kilku do nawet kilku tysięcy pomieszczeń.

System jednego klucza ułatwia zatem personelowi dostęp do pokoi, które trzeba posprzątać. Z kolei obsługa techniczna może dzięki niemu dotrzeć do takich pomieszczeń jak kotłownia, serwerownia czy centrala alarmowa. Z podobnego rozwiązania korzystają także pracownicy odpowiedzialni za zaplecze gastronomiczne. Posiadają bowiem uprawnienia dostępu nie tylko do kuchni, ale także magazynów z żywnością, sztućcami, talerzami itp.

Sprawna ewakuacja

Inną zaletą systemu jest to, że umożliwia sprawną ewakuację w momencie zagrożenia. Jeśli bowiem dochodzi do sytuacji awaryjnych, system master key pozwala szybko dotrzeć do pomieszczeń, w których np. są uwięzieni ludzie. Posiada bowiem klucz generalny, który pasuje do wszystkich zamków.

Niełatwa zdobycz dla złodzieja

Warto również dodać, że klucza tego nie da się łatwo dorobić. Posiada on bowiem zastrzeżony profil oraz specjalną kartę bezpieczeństwa, na podstawie której jego właściciel może zrealizować zamówienie na duplikat. Za systemem klucza centralnego przemawiają również względy ekonomiczne. Jeśli został on dobrze zaprojektowany, to wówczas można maksymalnie ograniczyć liczbę kluczy wykorzystywanych w danym obiekcie, a to z kolei przekłada się na mniejsze koszty związane z wdrożeniem tego rozwiązania.

Do czego jeszcze można wykorzystać systemy master key, sprawdzić można m.in. na stronie jeden-klucz.pl.

Oferta motelu a zadowolenie klienta

Następny »

Na Wyspie Spichrzów powstanie kompleks Nowa Motława

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *