Witold Szczechura nowym szefem kuchni hotelu Marriott

Warszawski hotel Marriott uprzejmie informuje, że funkcję Szefa Kuchni obejmuje Witold Szczechura.

Witek Szczechura po 20 latach wojaży powraca do Polski aby objąć pozycje Szefa Kuchni w hotelu, w którym zaczynał swoją przygodę zawodową. Od samego początku Witek – bo takie zdrobnienie towarzyszy mu od zawsze – związany był z marką Marriott International.

Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w 1993 roku od stanowiska Kierownika Zmiany (Supervisora) w hotelu Marriott we Frankfurcie.  Dwa lata później przeniósł się do Warszawy, obejmując tą samą pozycję. Jego starania zostały szybko dostrzeżone i zaowocowały awansem na stanowisko Junior Sous Chef`a.

Od tego momentu jego kariera potyczyła się lawinowo, najpierw 2 lata w hotelu Marriott w Moskwie na stanowisku Sous Chef`a gdzie zarządzał kuchnią bankietową oraz jedną z restauracji, nastepne 3 lata jako Executive Sous Chef w hotelu  Renaissance w Seulu w Korei, mając pod opieką 14 barów i restauracji oraz 147 kucharzy. Ostatni szczebel awansu i pozycja Szefa Kuchni przypadła w udziale dwóm chińskim hotelom z sieci Marriott w Shenyang oraz Chongqing oraz hotelowi Cebu na Filipinach.

W warszawskim hotelu Marriott Witek będzie odpowiadać za 5 barów i restauracji, dobór ich menu oraz politykę ceną menu. Za sobą ma już mały sukces w postaci przygotowania zaplecza kulinarnego podczas gali 25-lecia hotelu. Prywatnie wraz z żoną Beatą prowadzi popularny blog kulinarny „Magazyn Kuchenny”.  Inną pasją Witka jest fotografia, którą sukcesywnie rozwija od kilku lat.

źródło: Warsaw Marriott Hotel

Agoda zbadała hotele przyjazne osobom niepełnosprawnym

Następny »

Park Hotel Diament Katowice już po modernizacji

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *