W Japonii powstaje hotel prowadzony przez roboty

W połowie lipca w Japonii ma zostać otwarty hotel, w którym goście będą obsługiwani przez roboty. Obiekt powstaje w miejscowości Sasebo, w prefekturze Nagasaki.

Pierwsze doniesienia na temat innowacyjnego projektu Japończyków pojawiały się już wcześniej, jednak teraz wiadomo, że hotel prowadzony przez roboty otworzy swe podwoje 17 lipca. Obiekt będzie częścią parku rozrywki Huis Ten Bosch.

Początkowo Henn-na Hotel będzie obsługiwany przez 10 osób i 10 robotów. Humanoidy zaprojektowane przez Uniwersytet Osaka są bardzo podobne do ludzi, ale nie tylko z wyglądu. Jak donoszą zagraniczne media, w tym The Washington Post, roboty mają być w stanie gestykulować rękami, utrzymywać kontakt wzrokowy, reagować na język ciała i ton głosu czy nawet naśladować ludzkie zachowania, takie jak oddychanie i mruganie.

Hotel prowadzony przez roboty 04

Według brytyjskiego The Telegraph, roboty mają również swobodnie porozumiewać się po japońsku, chińsku, koreańsku i angielsku. Po przyjeździe do hotelu jeden z nich zamelduje gościa, inny zaopiekuje się jego bagażami. Humanoidy mają też wykonywać wszelkie prace codzienne: sprzątać, dostarczać pościel i przygotowywać kawę.

Henn-na Hotel ma dysponować 72 pokojami, jednak nie wejdziemy do nich przy pomocy kart wstępu. Zostaną one zastąpione technologią rozpoznawania twarzy. Goście mają mieć także możliwość zamówienia dodatkowych usług oraz udogodnień przez tablet, udostępniony przez obiekt na czas pobytu.

Ale to nie koniec nowości, jakie czekają na turystów w Henn-na Hotel. Proces rezerwacji ma opierać się na systemie licytacji. Ceny pokoi będą rozpoczynać się od 60 dolarów, czyli 7000 jenów, przy czym każdy będzie miał ustaloną maksymalną kwotę za nocleg.

Docelowo roboty mają stanowić 90% obsługi hotelu. Dzięki temu koszt pobytu ma zostać utrzymany na niskim, konkurencyjnym poziomie. Jeśli projekt odniesie sukces, właściciele planują otwarcie kolejnego tego typu obiektu w 2016 roku.

oprac. EM na podst. iflscience.com i roboticstrends.com, fot. h-n-h.jp

W Warszawie ruszają trzy nowe restauracje

Następny »

Hotele ibis podwyższają standard do 3 gwiazdek

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *