VI charytatywna kolacja Smaki Dobra Fundacji ORIMARI i sieci Starwood

kolacja-charytatywnaW sobotę, 4 października br. w hotelu Sheraton w Warszawie już po raz szósty odbyła się charytatywna kolacja Fundacji ORIMARI i sieci Starwood Hotels & Resorts „SMAKI DOBRA”. 

Z licytacji wyjątkowych dań, przygotowywanych przez szefów kuchni sześciu pięciogwiazdkowych hoteli (Bristol, Westin, Sheraton w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Sopocie) oraz dodatkowych atrakcji przygotowanych przez Fundację ORIMARI udało się w tym roku uzyskać aż 517.000 zł! Dodatkowo sprzęt medyczny o wartości 40.000 zł przekazała firma PROMED SA. Rekordową kwotę 120.000 zł osiągnęła licytacja kolacji z Sealem dla 6 osób.

Wśród dań przygotowanych przez szefów kuchni najwyższą kwotę osiągnął talerz sushi i maki z homarem, langustą, kawiorem i dużymi krewetkami, który został wylicytowany za 27 000 zł. Łączny dochód z imprezy wyniósł 557.000 zł! Z tej kwoty 60.000 zł zostanie przeznaczone na projekt Road To Awareness sieci Starwood Hotels & Resorts i UNICEF, które wspomogą budowę systemów do uzdatniania wody w Somalii, a 497.000 zł – na zakup sprzętu medycznego dla Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Imprezę  w wyjątkowy sposób poprowadzili, zaprzyjaźnieni z Fundacją ORIMARI, Kinga Rusin i Piotr Gąsowski, a licytację, tradycyjnie już – Dorota Wellman i Piotr Gąsowski. Na wydarzeniu pojawiło się wielu znakomitych gości, a wśród nich m.in.: Halinka Mlynkova z Leszkiem Wronką i Piotr Rubik z żoną.

Łącznie w ciągu sześciu edycji kolacji „SMAKI DOBRA”  Fundacja ORIMARI oraz sieć Starwood Hotels & Resorts zebrała 3 miliony 34 tysiące zł na sprzęt medyczny dla szpitalnych oddziałów dziecięcych w całej Polsce.

źródło: informacja prasowa

andel’s Hotel Cracow sponsorem Mitu Galicji

Następny »

Nowa odsłona Długiego Domu już za kilka miesięcy

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *