Strefa Restauracja&Bar nagrodzona

strefaW sobotę, 25 października, podczas uroczystej Gali w Warszawie poznaliśmy najlepsze polskie lokale. Jednym ze zwycięzców tego prestiżowego i unikalnego w skali kraju rankingu okazała się Strefa Restauracja&Bar, która zdobyła nagrodę w kategorii Grand Award (3 widelce).

Restauracja Strefa powstała w styczniu 2014 roku przy placu Grzybowskim w Warszawie. W jej menu królują ryby i owoce morza przygotowywane według autorskich przepisów szefa kuchni, choć nie brakuje również polskich specjalności. W Restauracji kuchnia śródziemnomorska spotyka się z regionalnymi przysmakami, prostota z niezwykłą wyobraźnią, a wspaniały smak z piękną wizualną oprawą. Lokal jest kameralny i elegancki, serwowane dania łączą w sobie tradycję i nowoczesne trendy.

Poland 100 Best Restaurants Awards to plebiscyt na najlepszy lokal, w którym o zwycięstwie decydują głównie klienci. Przyznawane są tu także nagrody specjalne m.in. poznajemy szefa kuchni roku, osobowość kulinarną roku, najlepsze programy kulinarne. Nagrodzone zostają najlepsze restauracje i karczmy w Polsce. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach: Award of Excellence (1 widelec), Best of Award of Excellence (2 widelce) i Grand Award (3 widelce). Na wyniki konkursu największy wpływ mają oceny gości restauracji oraz wyniki inspekcji mystery shopping.

W tegorocznej – czwartej edycji wzięto pod uwagę ponad 18 000 ankiet oceniających 1 500 restauracji. Najlepszą restauracją okrzyknięto Restaurację Belvedere w Łazienkach Królewskich. Grand Award – Trzy Widelce otrzymało 29 restauracji, Best of Award of Excellence – Dwa Widelce – 18 lokali, a Award of Excellence – Jeden Widelec 6 restauracji. Specjalne wyróżnienie otrzymali m.in. Kurt Scheller – uhonorowany w kategorii Osobowość Kulinarna Roku, Jarosław Walczyk, szef restauracji Strefa – za Krzewienie Sztuki Kulinarnej oraz Adam Komar – jako Szef Kuchni Roku.

Na sobotnie wydarzenie przybyli znani goście. Spotkać można było m.in. jurorów Top Chefa: krytyka kulinarnego Macieja Nowaka i kucharza Josepha Seeletso oraz zwycięzcę pierwszej edycji Top Chefa Martina Gimeneza Castro. Restaurację Strefa podczas Gali odwiedził także aktor i prowadzący znanego polskiego teleturnieju – Karol Strasburger.

Zaraz po uroczystym rozdaniu nagród, goście skosztowali potraw przygotowanymi przez szefa kuchni restauracji Strefa Jarosława Walczyka. W menu zaserwowano m.in. łososia marynowanego w soi i imbirze z jabłkiem marynowanym w pędach sosny, carpaccio z ośmiornicy z dresingiem pietruszkowym i warzywami sous vide, ceviche z dorady z awokado, zupa Tom Ka Kai, pieczony rostbef wołowy podwędzany w trawie żubrowej z sosem z kiszonych ogórków, rydze z grasicą i ślimakami w śmietanie i rozmarynie z jałowcem.

źródło: informacja prasowa

Nowe hotele Diament już na rynku

Następny »

Best Western International laureatem Business Travel News 2014

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *