Rusza trasa narciarska w Kotle Gąsienicowym

W czwartek rusza trasa narciarska w Kotle Gąsienicowym wraz z kolejką krzesełkową. Szusowaniu sprzyja 70 cm warstwy naturalnego śniegu.

Na trasie, którą pokrywa średnio 70 cm śniegu, panują dobre warunki dla narciarzy. Położenie w Tatrzańskim Parku Narodowym powoduje, że na Kasprowym Wierchu nie ma systemu do zaśnieżania. Jazda na nartach lub snowboardzie odbywa się tam wyłącznie na naturalnym śniegu.

Odpowiednie opady dają możliwość ubicia śniegu ratrakami i wyrównania trasy w taki sposób, aby można było jeździć na odpowiedniej pokrywie naturalnego śniegu. Rejon Kasprowego Wierchu to miejsce szczególne z uwagi na ścisłą ochronę przyrody – Park Narodowy i obszar Natura 2000, stąd trasy narciarskie usytuowane są na naturalnym podłożu nieprzekształconym, co powoduje, że podłoże to jest bardzo zróżnicowane, od trawiastego poprzez kamieniste do zarośniętego płatami kosodrzewiny. Wszystko to musi zostać przykryte śniegiem, wymaga to dużego wysiłku od ekipy przygotowującej, aby zjazdy były bezpieczne przy stosunkowo niezbyt dużej pokrywie śniegu.

Tej zimy opady w Tatrach były niewielkie, do tego mocny wiatr, który przemieszcza śnieg, wywiewając go z jednych miejsc, w innych robiąc zaspy. Należało to wyrównać i wygładzić. Jak zaznaczają przedstawiciele PKL, trasa została przygotowana dzięki ogromnym nakładom pracy obsługi tras narciarskich.

Trasy na Kasprowym Wierchu dopuszczane są do zjazdów dla narciarzy i snowboardzistów przez przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) oraz Polskich Kolei Linowych.

Są to najwyżej położone trasy narciarskie w Polsce, jedyne o charakterze alpejskim. Piękne widoki i znakomicie przygotowane trasy przyciągają wszystkich lubiących jazdę na nartach w prawdziwie naturalnych warunkach.

Narciarze mają możliwość zakupu skipassów poprzez sklep online na stronie pkl.pl oraz w Biurze Obsługi Klienta przy dolnej stacji KLT Gubałówka, jak również w każdym hotelu i biurze turystycznym na terenie Zakopanego poprzez portal B2B.

źródło: Centrum Prasowe PAP

W czwartek ruszają Targi TT Warsaw 2014

Następny »

Hradec Králové otwiera nowoczesne planetarium

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *