Rośnie konkurencja dla toruńskich hoteli

Hotelarzom w Toruniu wyrosła poważna konkurencja. Właściciele mieszkań na toruńskiej Starówce zaczęli wynajmować je na doby w cenie od 50 do 120 zł za osobę.

Wanny z hydromasażem, zmywarki, szybkie łącze internetowe – m.in. tym kuszą potencjalnych klientów właściciele mieszkań o wysokim standardzie. Krótkoterminowy najem to nowość w mieście Kopernika. Turyści dowiadują się o wolnych miejscach w informacji turystycznej albo internecie. Wystarczy umówić się z właścicielem, który zaprezentuje lokal, a jeśli goście są zadowoleni z warunków, otrzymują klucze.

Mieszkają zwykle od kilkunastu godzin do tygodnia – ale zdarza się, że goście wynajmują mieszkania nawet na miesiąc. Nie muszą robić porządków – sprząta za nich profesjonalna firma. Cena za nocleg jest uzależniona od długości pobytu. Średnio trzeba zapłacić od 50 do 120 zł za dobę od osoby. Dla porównania w hotelu na Starówce cena wyniesie ok. 80-160 zł.

Lokali na dobę jest coraz więcej. Teraz wynająć można mieszkania m.in. przy ul. Podmurnej, Wielkich Garbarach, Wysokiej albo na pl. Św. Katarzyny. Choć wszystkie są w centrum miasta i często w starych kamienicach, łączy je wysoki standard. Niektórzy właściciele nawiązali współpracę z toruńskimi restauratorami – oferują dostarczanie posiłków. Dla najbardziej wymagających w pakiecie są też rozrywki, np. jazda konna. Ale takie mieszkania są dla klientów z zasobniejszym portfelem.

Lokale na doby przyciągają zarówno turystów, jak i biznesmenów. Wynajmują je często rodziny podróżujące z południa nad Morze Bałtyckie, uczestnicy festiwali, pracownicy firm. Na ul. Wysokiej zatrzymują się Japończycy z podtoruńskiej fabryki Sharp. Byli tam również Anglicy, Chińczycy i Norwegowie.

Właściciel lokalu na ul. Podmurnej – nie chce ujawniać nazwiska – zaczął mieszkaniowy biznes w kwietniu br.- Od lipca cały czas mieszkanie jest pełne – mówi.

Właściciele domów na doby twierdzą, że to interes głównie na przyszłość. Teraz zyski przeznaczają na inwestycje – robią remonty, kupują kolejne mieszkania w kamienicach. I gromadzą oszczędności, bo zimą chętnych jest mniej.

Mieszkania na doby są popularne od lat we Włoszech czy Hiszpanii. Tam prowadzą je często rodziny, które decydują się na wykup np. całego piętra w kamienicy. W Madrycie koszt wynajęcia apartamentu z basenem, siłownią i sauną to ok. 60-80 euro za noc od osoby. We Florencji na gości czekają nie tylko mieszkania, ale i indywidualny przewodnik po mieście. W Polsce – oprócz Torunia – dobowy najem działa już z powodzeniem w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

źródło: Gazeta Wyborcza Toruń

Hotel Giorgio Armani w najwyższym wieżowcu świata

Następny »

Galaktyczny apartament w kosmosie

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *