Rezerwujemy wakacje krótsze i z mniejszym wyprzedzeniem

Popularność kierunków krajowych w marcu 2020 spadła aż o połowę w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Tymczasem zainteresowanie informacjami o zagranicznych wyjazdach spadło aż o 2/3 w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.

Drastyczne spadki z marca pogłębiły się w kwietniu, gdy nastąpił szczyt turystycznej zapaści. Zagraniczne wojaże straciły na popularności aż o 80,5 proc., podczas gdy krajowe o 71,3 proc.

–  Zmiany w trendach na rynku turystycznym w Polsce wynikały nie tylko z niepewnej sytuacji, ale również z wprowadzenia bonu turystycznego 500+. Aż 15% badanych przez nas turystów stwierdziło, że gdyby nie bon w ogóle nie zdecydowałoby się na wakacje – mówi prezes Travelist.pl, Tomasz Piszczako.

W obliczu pandemii polskie destynacje są postrzegane jako bardziej bezpieczne i atrakcyjne. W Polsce najchętniej wybieraliśmy wakacje nad morzem (40%) w górach (30%) lub decydowaliśmy się na krótkie wypady do turystycznych miast (15%). Zauważalną zmianą na rynku jest też fakt, że rezerwujemy wakacje krótsze i z mniejszym wyprzedzeniem – średnia długość urlopu w sezonie wynosiła 3-3,5 dnia, natomiast planując wakacje rzadko rezerwujemy noclegi później niż w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

W tym sezonie wakacyjnym kierunkom zagranicznym nie udało się ani razu wrócić do poziomu popularności z zeszłego roku, chociaż powoli do łask wraca Chorwacja (wzrost o 8,4 proc. w porównaniu z lipcem 2019 r.). Najbardziej w tym samym miesiącu spadło zainteresowanie Turcją
(-74 proc.), Włochami (-70,2 proc.) i Hiszpanią (-71,5 proc.).

W kraju z kolei, rekordowe poziomy zainteresowania odnotowywały Bieszczady – po skoku zainteresowania o 211 proc. w maju, utrzymały one konsekwentnie popularność do końca lipca. Polaków interesowały również Mazury – z rekordowym wzrostem zainteresowania w maju –  o 103 proc. rok do roku. Kraina Tysiąca Jezior była również niezwykle popularna w czasie wakacji – w lipcu utrzymywał się zauważalny, ok. 50-proc. wzrost wyszukiwań w stosunku do roku ubiegłego. Przez całe wakacje rzadziej niż w zeszłym roku myśleliśmy za to o wyjeździe do niektórych kurortów nadbałtyckich, np. do Krynicy Morskiej czy Łeby.

źródło: informacja prasowa

VauBoo.com wchodzi na rynek europejski

Następny »

Avis Polska: na wakacje autem i w ustronne miejsca

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *