Restauracja pop up pomysłem na przetrwanie hotelu

Hotel miejski w szwedzkiej miejscowości Lidköping w dość oryginalny sposób postanowił walczyć o gości. Jesper Alfredsson, dyrektor hotelu Stadt, zaproponował klientom pokoje hotelowe jako przestrzeń, w której będą mogli bezpiecznie zjeść posiłek.

W ten sposób – jak donosi Forbes – szef hotelu wraz z personelem uruchomił w połowie marca „67 Pop Up Restaurant”. Nazwa oczywiście nawiązuje do 67 pokoi hotelowych, które stały się inspiracją dla nowego pomysłu.

Posiłki w pokojach dostępne są w tych samych godzinach, w których czynna jest hotelowa restauracja i kosztują tyle samo. Na zjedzenie posiłku masz 2,5 godziny. Możesz też zostać na noc. Płacisz, wychodząc z hotelu. Pomysł spotkał się z pozytywną reakcją gości, którzy pochodzą głównie z okolic Lidköping. Klienci docenili jedzenie w pokoju hotelowym jako alternatywę dla siedzenia w zatłoczonej jadalni. 

Manager hotelu, przyznaje, że pomysł pomaga hotelowi funkcjonować, ale już zastrzega, że 67 Pop Up Restaurant będzie działać tylko do zakończenia pandemii.

Restauracje typu pop-up nie są zupełnie czymś zupełnie nowym. Otwierane „tylko na chwilę” lokale gastronomiczne pojawiają się w sektorze horeca, by przetestować nowe menu, wyposażenie restauracji, harmonogram posiłków czy liczbę gości. Jak widać na przykładzie hotelu Stadt spersonalizowane restauracje mogą okazać się dobrym pomysłem w walce ze skutkami pandemii.

źródło: oprac. na podst. Forbes.com, fot. lidkopingstadshotell.se

Trzy szkockie hotele wystawione na sprzedaż

Następny »

W nowym kampusie Apple powstanie hotel

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *