Restauracja Nobu Warsaw otwarta dla gości

Już od 17 lipca goście mają możliwość skosztowania wyjątkowej kuchni serwowanej w Nobu Warsaw. Restauracja będzie już 46. lokalem gastronomicznym tej luksusowej marki lifestylowej założonej przez Nobu Matsuhisę, Roberta de Niro oraz Meira Tepera na świecie.

Nobu Warsaw zostanie poprowadzona przez szefa kuchni Yannicka Lohou, który swoje doświadczenie zdobywał między innymi w Nobu Hotel Barcelona. Koncepcja warszawskiej restauracji Nobu, zgodnie z ideą marki, oparta jest na nowatorskiej kuchni szefa Nobu odznaczającej się wykorzystaniem produktów wysokiej jakości, jak również wyjątkowymi kolorami i konsystencją – to klasyczna kuchnia japońska stworzona ze składników pochodzących z Ameryki Południowej.

W menu odnajdziemy klasyczne dania charakteryzujące markę Nobu, na przykład Toro Tartar z Kawiorem czy Wołowina Toban-Yaki. W menu dostepna będzie również sekcja Nobu Now, gdzie zawarte będą najlepsze przepisy szefów kuchni restauracji Nobu na całym świecie. Dopełnieniem kulinarnych wrazen ma okazać się wielodaniowe menu degustacyjne Omakase, które goście zamawiać będą w ciemno.

Już teraz można rezerwować stolik w Nobu Restaurant oraz pobyt w Nobu Hotel Warsaw.

2 mln zł na rozwój kawowego omnichannel: Coffeedesk

Następny »

Początek wakacji mało optymistyczny dla hoteli

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *