Profesjonalne sprzątanie hoteli: jak dobierać środki czystości?

pokojwhoteluHotel jest miejscem, w którym goście oczekują wysokiego komfortu odpoczynku. Komfort ten wynika między innymi z zachowania perfekcyjnej czystości w hotelu. Można ją łatwo osiągnąć dzięki wykorzystaniu profesjonalnych środków czyszczących i dezynfekujących, dedykowanych takiej właśnie działalności.

Prawne wymogi sanitarne wobec hoteli

Hotele muszą spełniać rygorystyczne warunki higieniczno-sanitarne ujęte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 26 lipca 1973 r., w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla hoteli i innych zakładów noclegowych. W hotelach muszą się znaleźć:

  • urządzenia do gromadzenia nieczystości stałych i płynnych,
  • toalety ogólnodostępne, wyposażone stale w środki czystości,
  • lokalne urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne,
  • preparaty dezynfekcyjne, dezynsekcyjne i deratyzacyjne, przechowywane w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach.

Dodatkowo, hotel musi zadbać o stałe dezynfekowanie toalet indywidualnych w pokojach gości oraz toalet ogólnodostępnych. W każdej toalecie koniecznie musi znaleźć się umywalka z bieżącą wodą, papier toaletowy, mydło, ręczniki papierowe czy inne środki higieniczne.

Jak dobierać preparaty czyszczące do hoteli?

Utrzymywanie w należytej czystości hotelowej kuchni, wymaga zastosowania przeznaczonych do takich pomieszczeń preparatów, które oferuje na przykład firma Higiena Serwis. W jej ofercie znajdziemy między innymi środki do dezynfekcji kuchni, płyny do mycia naczyń, detergenty do płukania naczyń w zmywarkach czy też środki do usuwania kamienia.

Pokoje hotelowe muszą być doglądane codziennie. Powinny być dokładnie wysprzątane, a wszelkie sanitariaty zdezynfekowane przed każdorazowym zakwaterowaniem w nich gości. Detergenty używane do tego celu powinny gwarantować higieniczną czystość i świeżość, czego wymagają klienci hoteli. Osoby zatrudnione do utrzymywania należytych warunków sanitarnych i higienicznych w pokojach hotelowych do swojej pracy powinny wykorzystywać różne środki czystości, zależnie od ich przeznaczenia – do mycia podłóg, szyb oraz wodoodpornych powierzchni i wykładzin podłogowych. Przykładowo, do odplamiania i czyszczenia dywanów powinno stosować się wyłącznie środki chemiczne przeznaczone właśnie do prania tapicerek, wykładzin podłogowych oraz dywanów. Takie preparaty pozwalają nie tylko szybko i skutecznie wyczyścić tego rodzaju powierzchnie, ale również je skutecznie zdezynfekować. Nie będą więc stanowiły siedliska chorobotwórczy bakterii oraz grzybów, co mogłoby być poważnym zagrożeniem dla zdrowia klientów hotelu.

Każdy renomowany hotel, powinien także wszystkie swoje pokoje dla gości wyposażyć w niezbędne artykuły higieniczne, takie jak:

  • emulsje do ciała,
  • mydło w płynie lub w kostce,
  • kapcie hotelowe jednorazowego użytku,
  • szampon do włosów,
  • żel do kąpieli.

Pamiętajmy jednak, że nie tylko pokoje hotelowe, łazienki czy hotelowa kuchnia muszą być zawsze bezwzględnie czyste. Nie można również zapominać o gruntownym sprzątaniu otoczenia i wyposażenia zewnętrznego hotelu, np. trawników, rabat z kwiatami, żywopłotów, czy basenów.

Andrzejkowe atrakcje w XVI-wiecznym zamku pod Wrocławiem

Następny »

Jarmarki bożonarodzeniowe pod palmami

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *