Prawie 7,5 mln Polaków spędzi wakacje za granicą

W tym roku na wakacje wyjedzie aż 18,5 mln Polaków. To o 2 mln więcej niż w ubiegłym roku – wynika z raportu Mondial Assistance „Plany wakacyjne Polaków”. Choć większość z nich planuje wypoczynek w kraju, dynamicznie rośnie liczba tych, którzy wybierają wyjazdy zagraniczne.

– To dane bardzo cieszące całą branżę turystyczną, ale też ubezpieczeniową. Dlaczego ubezpieczeniową? Istotnie rośnie liczba osób planujących wyjazd zagraniczny, podczas którego przydatne może okazać się ubezpieczenie turystyczne – powiedział Biznes Tomasz Frączek, prezes zarządu Mondial Assistance.

Z badania przeprowadzonego przez Ipsos Polska na zlecenie Mondial Assistance wynika, że spośród Polaków planujących wyjazd na wakacje, 60 proc. z nich zamierza spędzić urlop w kraju. Bardzo szybko rośnie jednak grupa osób decydujących się na wyjazdy zagraniczne – w tym roku będzie to 7,4 mln Polaków, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o 3,2 mln.

Jak wskazał Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, z perspektywy biur podróży plany wakacyjne Polaków wyglądają bardzo optymistycznie. Przy organizacji wyjazdu zagranicznego z ich usług korzysta ponad połowa turystów – głównie z uwagi na brak formalności, wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Z kolei osoby, które wolą same zorganizować wyjazd, motywują swój wybór możliwością decydowania o własnym czasie oraz ceną.

Hiszpania najpopularniejsza, Egipt wraca do łask

Spośród kierunków zagranicznych największą popularnością cieszą się Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.), a ponadto Chorwacja (12 proc.), Grecja (10 proc.) i Włochy (9 proc.). Polacy coraz chętniej decydują się też na wypoczynek w krajach arabskich, w tym w Egipcie czy Tunezji, niegdyś należących do czołówki ulubionych destynacji. Dużym powodzeniem cieszy się również Turcja.

Oprócz istotnego wzrostu zainteresowania wyjazdami zagranicznymi, dostrzegalna jest też większa chęć zakupu polis turystycznych – deklaruje ją ponad 5,5 mln Polaków, podczas gdy rok temu było to nieco ponad 3 mln. Według Tomasza Frączka, rosnąca świadomość Polaków w tym zakresie jest powodem do zadowolenia.

– Zamiar zakupu ubezpieczenia deklaruje 74 proc. ankietowanych. To kolejny wzrost, wprawdzie tylko o 1 proc. w ciągu ostatniego roku, ale 7 lat temu zaczynaliśmy od 57 proc. Polacy wykupują coraz bardziej kompleksowe pakiety ubezpieczeniowe, te oszczędne już nie cieszą się popularnością – zaznaczył Tomasz Frączek.

Z badania wynika, że na zakup ubezpieczenia najczęściej decydują się osoby w wieku 30-49 lat, z większych miast i o dochodach netto na gospodarstwo domowe przekraczających 3,5 tys. zł.

– Wzrost naszej zasobności i większa chęć korzystania z uciech tego świata w poczuciu pełnego bezpieczeństwa, a tym jest dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny, powoduje, że częściej niż w minionym okresie kupujemy ubezpieczenie na wyjazd turystyczny – podsumowuje Krzysztof Piątek.

Źródło: Newseria Biznes / Fot. Pexels.com

Hotel Focus w Poznaniu już wybudowany. Otwarcie jesienią

Następny »

Targ Śniadaniowy po raz pierwszy na warszawskiej Pradze

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *