Polskie hotele i restauracje wyróżnione w przewodniku Gault et Millau

gaultRestauracja La Rotisserie prowadzona przez Pawła Oszczyka, a także hotele Mamaison Le Regina i Mamaison Residence Diana zostały wyróżnione w pierwszej edycji przewodnika gastronomicznego – Gault et Millau. 

Gault & Millau to jeden z najbardziej prestiżowych i wpływowych na świecie przewodników kulinarnych. Został założony w 1965 r. we Francji przez dwóch znanych krytyków kulinarnych Henri’ego Gault’a i Christian’a Millau. Systemem punktów i czap kucharskich ocenia i honoruje restauracje oraz szefów kuchni. Premiera polskiej edycji przewodnika miała miejsce 1 grudnia 2014. Dzień wcześniej, 30 listopada 2014, wszyscy nominowani szefowie kuchni oraz najważniejsze osobistości ze świata polskiej gastronomii spotkały się na gali przedpremierowej. Był tam również Paweł Oszczyk, który dla zaproszonych gości przygotował amuse bouche i pełnił funkcję Generała Kuchni. Paweł był również nominowany do nagrody Szefa Roku.

Restauracja La Rotisserie zdobyła 14 punktów i dwie czapki kucharskie. Została uznana za lokal „o stonowanym, eleganckim wystroju”. Na uwagę według inspektorów zasługują znakomicie zrównoważona kompozycja ragout z małży św. Jakuba z orzeszkami pinii, kalafiorem i rodzynkami oraz pierś kaczki w buraczkach podana z komosą ryżową, brûlée z foie gras z sosem z wiśni i czarnego pieprzu, która ukazuje kunszt szefa. „Mięso jest delikatne i ma chrupiącą skórkę, owocowo – pikantny sos podkreśla kremowość foie gras, zarazem pozbawiając je przesadnej eteryczności” – taki opis znajdziemy w przewodniku.

W przewodniku zostały wyróżnione także hotele. W Warszawie takiego zaszczytu dostąpiło tylko 6 obiektów, jest więc dla nas wielkim wyróżnieniem, że oba nasze hotele pojawiły się na liście. W hotelu Mamaison Le Regina doceniono wyjątkową, kameralną atmosferę połączoną z klasyczną elegancją. Uwagę inspektorów przykuła umiejętność połączenia historycznych detali i nowoczesnego stylu. Hotel jest dedykowany osobom, które poszukują oryginalności i elegancji. Mamaison Residence Diana została uznana za „kwintesencję dobrego smaku”. Doceniono nie tylko jej fantastyczną lokalizację, ale i wysoki standard usług.

fot. Mariusz Martyniak,  mat. Gaul&Millau

Malinowy Dwór z tytułem „Najpiękniejsze SPA 2014”

Następny »

Nowe serwisy hoteli Willa Port i Platinum

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *