Pierwszy wegański hotel w Grecji

Koukoumi to butikowy hotel na wyspie Mykonos, który będzie pierwszym i jak dotąd jedynym obiektem noclegowym w Grecji adresowanym wyłącznie do wegan.

Nowy hotel w Grecji ma zostać otwarty jeszcze tego lata. Do dyspozycji gości zostanie udostępnionych łącznie 14 apartamentów. Właściciele obiektu stawiają na zrównoważony rozwój, oferując m.in. wegańskie menu, przyjazne dla środowiska materace, podgrzewacze wody zasilane energią słoneczną. Terapeuci w hotelowym SPA mają zapewnić również wegańskie zabiegi kosmetyczne.

Kuchnia Koukoumi ma być inspirowana Grecją i składa się wyłącznie z wegańskich i potraw. W menu goście nie znajdą nabiału, mięsa i ryb, a zamiast tego dieta będzie oparta o warzywa, owoce, orzechy i nasiona. Nie ma tu miejsca na owoce morza, sery czy jajka.

Zrównoważony rozwój i weganizm to dwa trendy dominujące w 2020 roku w sektorze gastronomicznym. Posiadanie wegańskich potrwa w menu niejednokrotnie uważa się za moralną odpowiedzialność.

W 2019 r. W Europie uruchomiono 11 655 przedsiębiorstw z wegańskim jedzeniem i piciem, co stanowi wzrost o 93% w stosunku do 2016 r. Według The Vegan Society. Niemcy znajdują się obecnie w światowej czołówce produktów wegańskich. Berlin został nazwany najbardziej przyjaznym wegańskim miastem na świecie. W stolicy Niemiec znajduje się około 600 restauracji wegetariańskich.

We Włoszech połowa konsumentów twierdzi, że obniża spożycie czerwonego mięsa, a miasto Bristol w Wielkiej Brytanii walczy o pierwsze miejsce jako nowa światowa stolica wegańska.

oprac. / fot. euronews, koukoumihotel.com

Restauracje we Wiedniu znowu otwarte

Następny »

Egipt szykuje się do częściowego otwarcia hoteli

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *