Nowy Szef Kuchni w Mamaison Hotel Le Regina

Artur Grajber został nowym Szefem Kuchni w hotelu Le Regina w Warszawie.

W 1989 roku rozpoczął pracę w warszawskiej restauracji Parnas, a już jako szef zmiany w 1992 brał udział w ponownym otwarciu Hotelu Bristol.

Jako Szef Kuchni Artur Grajber otwierał Restaurację 99 w Warszawie, która zdobyła tytuł Restauracji Roku 1998, a także The Westin Warsaw – obiekt, który otrzymał dwie nagrody dla najlepszego hotelu marki Westin w Europie – czytamy w komunikacie hotelu.

Od 2006 przez 10 lat był szefem kuchni w hotelu Sheraton w Warszawie, w którym zarządzał ponad 40-osobowym zespołem w trzech restauracjach i jednym z największych w Polsce zespołów cateringu. W sieci Starwood współpracował przy otwieraniu nowych hoteli w Polsce (w Krakowie, Poznaniu i Sopocie) oraz przez dekadę gotował i obsługiwał w najmniejszej restauracji w Polsce „Chefs Table” mieszczącej się na zapleczu kuchni Sheraton Warsaw Hotel.

W 2018 roku był naczelnym szefem Belvedere Gourmet Group a następnie szefem kuchni w Hotelu Newskanpol i restauracji Sublima w Kołobrzegu.

W gotowaniu uwielbia wyzwania, łączenie smaków i technik z różnych stron świata, a szczególną estymą obdarza kuchnię polską i rodzime regionalne produkty. Nadaje im nowoczesny smak i wygląd szanując jednocześnie tradycje i właściwości produktu.

źródło: informacja prasowa

Rusza program lojalnościowy dla niezależnych hoteli

Następny »

Angela Saliba szefem hotelu Sheraton Warszawa

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *