Nowy Szef Kuchni Hotelu Bristol w Warszawie

carlosCarlos Teixeira objął stanowisko Szefa Kuchni Hotelu Bristol w Warszawie, w którym odpowiada będzie za dalszy rozwój konceptu restauracji, barów, kawiarni i nowej oferty bankietowej.

Międzynarodowe doświadczenia zdobywał w pięciogwiazdkowych hotelach i ich restauracjach o rozmaitych profilach. Wśród jego wyróżnień znajdują się gwiazdki Rosette (2AA) oraz nagroda za kreację londyńskiej Afternoon Tea.

Szef Carlos Teixeira urodził się w Portugalii w rodzinie z tradycjami kulinarnymi. Karierę w gastronomii rozpoczął już w wieku 17 lat, podejmując pracę w hotelach takich, jak Sheraton, Le Meridien czy słynny Ritz w Lizbonie. Zebrane tam doświadczenia upewniły go w życiowych decyzjach, dzięki czemu już na tym etapie mógł zacząć starannie planować swój zawodowy rozwój, którego celem było zostanie szefem kuchni.

W 2005 roku rozpoczął pracę w hotelu na stanowisku Menadżera Operacyjnego w płynącej winem miejscowości Porto, z której pochodzi, gdzie był odpowiedzialny za planowanie koncepcyjne, aranżację przestrzeni i późniejsze wprowadzenie na rynek nowej restauracji. Zebrane tam doświadczenia nie tylko poszerzyły jego wiedzę operacyjną, ale i zwiększyły umiejętności kulinarne, dzięki czemu w kolejnym roku przyjęto go na stanowisko Head Chef w butikowym hotelu w Portugalii. W 2008 roku postanowił kontynuować karierę w biznesie turystycznym i dołączył do międzynarodowej sieci. Od tego momentu pracował z uznanymi szefami kuchni w pięciogwiazdkowych hotelach, na takich stanowiskach jak: Head Chef, Interim Executive Chef (pełniąc obowiązki szefa kuchni), Invited Head Chef (promując gościnnie kuchnię Portugalii w innych hotelach) oraz Executive Sous Chef, na których zarządzał rozmaitymi restauracjami, barami i ofertą bankietową, w takich lokalizacjach, jak: Londyn Birmingham, Dusseldorf, Jeddach w Arabii Saudyjskiej, czy miasto Meksyk.

Carlos Teixeira kończy studia na Higher Institute of Tourism and Hospitality Management of Seia w Portugalii, poza tym uzyskał dyplom BA z zarządzania w hotelarstwie w Oporto’s School of Hotel Management and Tourism. Do swoich hobby zalicza sporty wyczynowe, w tym windsurfing i jazdę na nartach, ale także podróżowanie. To odkrywca–pasjonat, który ceni sobie nowe doznania kulinarne. Jest również świeżo upieczonym ojcem pierwszej córeczki, która przyszła na świat w tym roku.

źródło: informacja prasowa

W czwartek ruszają Targi TT Warsaw 2014

Następny »

Westin zachęca do zdrowego odżywiania

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *