Najlepsze ekologiczne hotele w 2014 roku według Agoda.com

bushmansSerwis Agoda.com przestawił ranking hoteli najbardziej zasłużonych na polu ekologii w 2014 roku. To idealne miejsca dla osób poszukujących równowagi pomiędzy radością podróżowania a troską o środowisko.

Aby trafić na listę nie wystarczy tylko uzdatniać wodę czy używać biodegradowalnego mydła do rąk. Zwycięskie hotele wybrano na podstawie ich ciągłego zaangażowania i inwestowania w dbałość o środowisko naturalne. W tym roku na liście znalazły się między innymi pięciogwiadkowy kurort w samym sercu afrykańskiego rezerwatu przyrody, garstka płóciennych namiotów w australijskim buszu oraz malezyjski ośrodek położony na uboczu wśród zielonych wzgórz.

Zatrzymując się w którymkolwiek z hoteli będziemy mieli szansę przekonać się, że ekologia to coś więcej niż wytarty frazes, a nasz pobyt z pewnością będzie niezapomniany.

Bushmans Kloof Wilderness Reserve, 5*

Clanwilliam, RPA

Wielokrotnie nagradzany Bushman’s Kloof Wilderness Reserve przez lata starał się stworzyć klimat miejsca, które oprócz odpoczynku wśród dzikiej afrykańskiej przyrody przyczyni się także do jej ochrony. Hotel opracował plan ochrony środowiska, w ramach którego jego pracownicy codziennie kontrolują czystość wody, stan gleby oraz kondycję okolicznej flory i fauny. Nowoczesne metody utylizacji odpadków oraz rygorystyczne normy zużycia energii pozwalają jeszcze bardziej ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Wszystko jest tutaj powtórnie wykorzystywane: od wody, przez części mechaniczne aż po olej kuchenny. Hotel zasłużył się również hojnymi dotacjami na rzecz lokalnych inicjatyw ochrony środowiska, organizacji charytatywnych i programów edukacyjnych. Aby zapewnić zgodność z najwyższymi standardami, decyzje zarządu hotelu nadzorowane są przez zespół specjalistów z zakresu ochrony dzikiej przyrody, botaniki, archeologii oraz dziedzictwa kulturowego.

Jetwing Vil Uayana, 5*

Sigiriya, Sri Lanka

Grupa Jetwing znana jest z zaangażowania w zrównoważony rozwój i lokalne inicjatywy, a hotel Jetwing Vil Uayana jest tego doskonałym przykładem. Zbudowany na podmokłym terenie rezerwatu przyrody hotel stawia na najwyższe standardy ekologicznej turystyki: w powszechnym użyciu są sprzęty energooszczędne, zaś 98% współpracujących z hotelem dostawców stosuje wyłącznie opakowania przyjazne środowisku. Regularne kontrole zapewniają zgodność z najbardziej restrykcyjnymi przepisami i inspirują hotel do inwestycji w coraz to nowsze ekologiczne technologie. Na pierwszym miejscu stoją zawsze lokalni dostawcy i ich produkty. Jetwing bierze również udział w przeróżnych inicjatywach ekologicznych i społecznych, od projektów budowy szkół i szpitali, przez programy rozwoju dla miejscowej młodzieży, po organizowanie obserwacji wielorybów.

ParkRoyal on Pickering, 5*

Singapur

Bujna roślinność porastająca kręte tarasy hotelu ParkRoyal on Pickering wyróżnia go spośród betonowej dżungli, jaką bez wątpienia jest Singapur. Hotel wiedzie prym w miejskiej ekologii, wykorzystując energię słoneczną i deszczówkę, by zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. Także sposób, w jaki budynek został zaprojektowany, ma znaczenie – hotelowy ogród zajmuje aż 150 tys. m2. Lampy LED oraz system czujników ruchu pozwalają ParkRoyal zaoszczędzić aż 20% energii wykorzystywanej do oświetlenia budynku. Wyliczono, że roczne oszczędności energetyczne hotelu pozwoliłyby na zapewnienie prądu dla 680 gospodarstw domowych. Dosyć imponujący wynik jak na hotel w samym sercu jednego z największych miast w Azji.

Paperbark Camp, 2*

Zatoka Jervis, Australia

Paperbark Camp stara się zapewnić swoim gościom wypoczynek w samym sercu australijskiego buszu, nie zapominając przy tym o ochronie tego wyjątkowego miejsca. Hotel był jednym z pionierów ekoturystyki w czasach, gdy termin ten był wciąż mało znany. Na terenie ośrodka znajduje się dwanaście płóciennych namiotów, ukrytych pośród drzew eukaliptusa. W każdym z nich zaznamy prawdziwie komfortowego wypoczynku, nie martwiąc się jednocześnie negatywnym wpływem na środowisko. Wszystkie toalety w hotelu mają podwójny przycisk w spłuczce, pozwalający na oszczędzanie wody, oświetlenie zasilane jest energią słoneczną, a deszczówka magazynowana do późniejszego wykorzystania. Już podczas budowy ośrodka pomyślano o środowisku: nie wycięto ani jednego z wielkich drzew, a hotelowe namioty osadzono na niewielkich palach, które chronią delikatną równowagę biologiczną tutejszych mokradeł. Nawet używane w ośrodku mydła i balsamy wyprodukowane są wyłącznie z naturalnych składników. Duży nacisk kładziony jest na zakaz dokarmiania dzikiej zwierzyny wokół ośrodka, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na równowagę tutejszego ekosystemu.

Fivelements Puri Ahimsa Hotel, 5*

Bali, Indonezja

Działalność ekologiczna hotelu Fivelements opiera się na trzech podstawowych założeniach eko-turystyki: świadomości ekologicznej, zaangażowaniu w sprawy lokalnej społeczności oraz wywieraniu pozytywnego wpływu na środowisko. Dzięki konsultacjom z ekspertami w dziedzinie ekologii oraz wykorzystaniu naturalnych surowców już podczas budowy udało się osiągnąć zerowe zużycie energii netto. Uczestnictwo w programach zagospodarowania odpadów komunalnych pozwoliło Fivelements zaangażować się w rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności. Dzięki stałej kontroli ciśnienia wody, oczyszczaniu ścieków oraz umiejętnemu zagospodarowaniu krajobrazu hotel zdołał zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko naturalne. Oszczędność energii zapewniają nowoczesne żarówki LED oraz specjalnie zaprojektowane wentylatory. Hotel jest dumny ze swoich ekologicznych osiągnięć i regularnie udostępnia w Internecie szczegółowy raport dotyczący zintegrowanego rozwoju.

Terra’s Tree House, 1*

Cameron Highlands, Malezja

Terra’s Tree House to idealny wybór dla tych, którzy chcą znaleźć się naprawdę blisko natury. Położony wśród plantacji herbaty na wzgórzach Cameron Highlands ośrodek składa się z domków zbudowanych z drewna bambusowego i liści palmowych przez członków lokalnego plemienia Orang Asli. Kryształowo czysta woda jest tu dostarczana z górskiego strumienia, a z energii elektrycznej korzystać można tylko od 7:30 do 22:30, kiedy to włączany jest generator zaopatrujący ośrodek w prąd. We wspólnej kuchni można przyrządzić pyszne potrawy z lokalnych, ekologicznych składników, a ponieważ w gotowaniu często biorą udział zarówno pracownicy, jak i goście, każdy posiłek może stać się wyjątkową okazją do poznania nowych ludzi i kultur. Radzimy walizki na kółkach zostawić w domu i spakować się w plecaki – do hotelu wiedzie kilkukilometrowa górska droga, a goście dowożeni są na miejsce samochodem terenowym. Przepiękne widoki roztaczające się z hotelowych domków wynagrodzą jednak wszelkie niedogodności podróży.

Langham Place Mongkok Hotel, 5*

Hongkong

W tak zatłoczonym i ruchliwym mieście jak Hongkong hotel musi być naprawdę wyjątkowy, żeby wyróżnić się na tle licznej konkurencji. Langham Place udało się to osiągnąć dzięki ugruntowanej pozycji jednego z wiodących eko-hoteli w mieście. To prawdziwy pionier ekologicznej turystyki – jako jeden z pierwszych zaczął między innymi przetwarzać odpadki spożywcze na kompost, oraz udostępnił stację ładowania samochodów elektrycznych. Niewykorzystane produkty spożywcze i nadwyżki żywności hotel przekazuje miejscowym organizacjom charytatywnym, pomagając tym samym uboższej części społeczeństwa. Warto również wspomnieć o ponownym wykorzystaniu oleju używanego w kuchni, który przetwarzany jest na biopaliwo napędzające hotelowe samochody dostawcze. Langham Place posiada nawet własne uprawy ekologiczne, które zaopatrują hotelową kuchnię. Część resztek organicznych wykorzystywana jest do produkcji karmy dla ryb. Na terenie ośrodka obowiązują surowe przepisy ograniczające zużycie wody, prądu i chemikaliów.

Six Senses Yao Noi, 5*

Phuket, Tajlandia

Wzniesiony na terenie dawnej plantacji kauczukowców, Six Senses stanowi doskonały przykład hotelu, który wtapia się w naturalny krajobraz okolicy. Dzięki starannie zaplanowanej budowie udało się ocalić wiele z rosnących tu drzew, zyskując w ten sposób nie tylko sporo przyjemnego cienia, ale również zapobiegając erozji gleby. We współpracy z lokalnymi władzami hotel wprowadził projekt ratowania pobliskich lasów namorzynowych. Goście mogą na własne oczy podziwiać efekty tego przedsięwzięcia podczas spaceru 500-metrowym traktem wśród bujnej roślinności. Aby dodatkowo ograniczyć zużycie energii, hotel wprowadził system odzyskiwania ciepła. Nie napijemy się tu też importowanej wody – w hotelu dostępna jest tylko ta z lokalnych źródeł, rozlewana na miejscu do szklanych butelek wielokrotnego użytku. Ekologiczne warzywa, a także jaja i kury hodowane na terenie hotelu sprzyjają jeszcze większemu ograniczeniu ilości odpadów. Six Senses wspiera również okolicznych mieszkańców zbierając fundusze na programy edukacyjne i zdrowotne.

Veravian Eco Resort, 3.5*

Khao Yai, Tajlandia

Lokalizacja Veravian Eco Resort mówi sama za siebie, a hotel po prostu wtapia się w okolicę. Pokoje zdają się wyrastać ze zbocza góry, a porastająca dachy trawa stanowi naturalną izolację. Z ośrodka roztacza się malowniczy widok na okoliczne zielone wzgórza, a w powietrzu zawsze czuć przyjemną, rześką bryzę. Energii elektrycznej dostarczają hotelowi liczne kolektory słoneczne i wiatraki, które służą również za popularne tło do pamiątkowych zdjęć robionych przez gości. Warzywa hodowane w hotelowym ogrodzie hydroponicznym gwarantują najwyższą jakość i walory odżywcze posiłków. Nie można również pominąć jednej z największych atrakcji – zapierających dech w piersiach zachodów słońca nad jednym z największych parków narodowych Tajlandii.

Źródło: Agoda.com

„Twój Tatrzański PN” walczy o tytuł aplikacji roku

Następny »

Hampton Hotels i Plateno Hotels Group otworzą w Chinach 400 hoteli

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *