Najdroższy hotel w galaktyce

Za trzydniowy pobyt w tym kosmicznym hotelu trzeba będzie zapłacić naprawdę astronomiczną cenę – bagatela 4 mln dolarów. Za tę sumę goście trzech pokoi w hotelu Galactic Suite będą mogli podziwiać Ziemię z orbity i doświadczać stanu nieważkości.

Prywatna stacja kosmiczna ruszy już w 2012 roku – zapowiada Xavier Claramunt, który jest pomysłodawcą przedsięwzięcia. Hotel składać się będzie z kilku połączonych ze sobą modułów – każdy będzie jednym pokojem. Budowa stacji pochłonie ok. 3 mld dolarów. Galactic Suite znalazła już inwestorów z USA, Japonii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy pokryją znaczną część wydatków.

– Obliczyliśmy, że na taką wycieczkę stać ok. 40 tys. ludzi na świecie. Ale nie wiemy, czy będą chcieli tyle wydać na podróż kosmiczną – powiedział Claramunt. Co Galactic Suite oferuje w cenie biletu? Oprócz trzech nocy na orbicie – osiem miesięcy treningu na tropikalnej wyspie.– Oczywiście jest pewien lęk przed podróżą w kosmos. Dlatego pojazd będzie przycumowany do stacji przez cały okres pobytu na niej gości, tak by wiedzieli, że mają czym wrócić do domu – twierdzi Claramunt.

Wszystko wskazuje jednak na to, że Galactic Suite nie będzie pierwszym kosmicznym hotelem. Na wieść o planach Xaviera Claramunta prace nad własną stacją przyspieszyła firma Bigelow Aerospace. O ile Galactic Suite jest dopiero w projekcie, o tyleBigelow Aerospace wysłała już na orbitę dwa mniejsze modele – Genesis I i Genesis II.

W przyszłym roku właściciel firmy Robert Bigelow chciał przeprowadzić jeszcze jedną próbę – wysłać moduł o nazwie Galaxy. Jednak plany konkurencji sprawiły, że poleci od razu stacja kosmiczna – hotel o nazwie Sundancer. Pomieści trzyosobową załogę, a nadmuchiwana konstrukcja sprawi, że zabierze ją mniejsza i tańsza rakieta. „Prywatne stacje kosmiczną stają się rzeczywistością znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy” – brzmi oświadczenie Bigelow Aerospace.

Obie firmy nie podały jednak, jak zamierzają do swoich hoteli dowozić gości.

źródło: Rzeczpospolita

Galaktyczny apartament w kosmosie

Następny »

Kazimierz: konserwator w konflikcie interesów

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *