Najciekawsze tradycje noworoczne

sylwekDla wszystkich spóźnialskich, którzy nie mają jeszcze planów na tę jedyną w roku noc, a chcieliby spędzić ją w wyjątkowy sposób, KAYAK.pl przygotował przewodnik po najciekawszych imprezach i tradycjach noworocznych z całego świata. Gdzie trzeba ubrać się na biało, a gdzie północ witana jest winogronami a nie szampanem? Wszystko to sprawdził zespół KAYAK.pl.

1. Meksykański sposób na podróżowanie

Wszyscy zapaleni podróżnicy, których noworocznym postanowieniem jest odbycie dalekich wojaży w zbliżającym się roku, powinni spędzić sylwestrową noc w… Meksyku. Zgodnie z tradycją każda osoba, która o północy wyjdzie na zewnątrz z walizką, może spodziewać się, że następne 12 miesięcy obfitować będzie w liczne przygody i wyjazdy. Co ciekawe, bagażu nie trzeba wypełniać rzeczami. Według przesądu wystarczy spacer z pustą walizką.

2. 12 winogron na hiszpański Nowy Rok

Hiszpanie mogą pochwalić się wieloma sylwestrowymi zwyczajami. Jednym z najbardziej znanych jest przywitanie północy… winogronami zamiast tradycyjnym szampanem (jedno winogrono z każdym wybiciem zegara). Najlepiej zrobić to… stojąc na prawej nodze, tak aby nie wejść w nowy rok lewą nogą. Dopiero potem można wznieść tradycyjny toast kieliszkiem szampana, do którego wrzucić należy złoty pierścionek lub kolczyk. Według przesądu w ten sposób można zapewnić sobie pomyślność finansową na najbliższe 12 miesięcy. Romantycy, którzy marzą o znalezieniu drugiej połówki, powinni zastąpić biżuterię czerwonym owocem – np. truskawką. Co ciekawe, Hiszpanie, tak jak Meksykanie, mają swój noworoczny zwyczaj związany z walizką. W tym wypadku jednak zainteresowane nim powinny być wyłącznie osoby, które chcą odpocząć od ciągłych wyjazdów. Przejście po mieszkaniu z walizką i postawienie jej przy drzwiach przed północą gwarantuje bowiem ograniczenie podróży w następnym roku.

3. Pożegnanie zmartwień mijającego roku po panamsku

Mieszkańcy Panamy w sylwestrową noc palą wykonane z papieru kukły, które mają zabrać ze sobą zmartwienia mijającego roku. Coraz częściej figurkom zakłada się maski przedstawiające postaci znane ze świata polityki i show-biznesu, których Panamczycy chcieliby rzadziej oglądać w przyszłym roku. Aby uczynić wydarzenie jeszcze bardziej spektakularnym kukły wypełnia się fajerwerkami.

4. Duńskie tłuczenie talerzy

Tradycja tłuczenia talerzy kojarzona jest na całym świecie z Grekami. Okazuje się jednak, że równie gorącym temperamentem wykazują się Duńczycy podczas nocy sylwestrowej. Wyposażeni w porcelanę odwiedzają swoich sąsiadów i tłuką zastawę na ich wycieraczkach. Im więcej stłuczonej porcelany przed drzwiami, tym lepiej. Według przesądu oznacza to bowiem, że ma się wielu lojalnych przyjaciół.

5. Sylwester pod chmurką

Doskonałą propozycją dla wielbicieli hucznych zabaw pod gołym niebem jest sylwestrowa gorączka nocy na brazylijskich plażach. Jedna z największych imprez na świecie odbywa się na plaży Copacabana. Powitanie Nowego Roku w tym miejscu jest również doskonałym rozwiązaniem dla pań, które nigdy nie mogą się zdecydować, w co się ubrać. Zgodnie z tradycją wszyscy uczestnicy zabawy powinni mieć bowiem na sobie białe stroje. Trzeba też pamiętać o darach dla bogini Iemanja, np. kwiatach wrzucanych do wody. Warto dodać, że mieszkańcy Brazylii witają Nowy Rok aż trzy razy. Kraj obejmują bowiem aż trzy strefy czasowe.

źródło: Kayak, fot. cocoparisienne / pixabay

Travelport laureatem Travolution Awards i Irish Travel Trade News Awards

Następny »

Mercure weryfikuje teorię „Sześciu przyjaciół”

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *