Mistrzowskie gotowanie w Best Western Hotel Portos

Ostatnia sobota maja upłynęła w restauracji 4 zmysły hotelu Best Western Hotel Portos pod znakiem mistrzowskiego gotowania. Na kuchni gościnnie pojawili się finaliści programów Master Chef, Top Chef oraz Hell’s Kitchen, którzy tego dnia brali udział w charytatywnej akcji Master Chef 4 Dogs.

Z Szefem Restauracji 4 zmysły gotowali: Agata Gawrońska, Diana Volokhova, Karina Zuchora, Bartek Witkowski, Rafał Wronka oraz Marcin Kaczmarek- Pielin. Tematem wspólnego gotowania były szparagi, kaczka oraz rabarbar. Zadaniem było przygotowanie zupy, dania głównego oraz deseru. I tak w mgnieniu oka powstawały :kaczka ze szparagami w sosie demi-glace, krem z białych szparagów oraz rabarbar w cieście z dodatkami.

Cała kuchnia kipiała od pozytywnej energii. Szef Kuchni Restauracji Best Western Hotel Portos Mariusz Banaśkiewicz nadzorował prace. Wszyscy współpracowali ze sobą, rozmowom i uśmiechom  nie było końca. Team, który gościł w hotelu pokazał jak z dawką dobrego humoru i profesjonalizmu powstają arcydzieła sztuki kulinarnej.

Ogromnym zaszczytem było dla mnie gościć w naszej hotelowej restauracji tak świetnych Szefów Kuchni. Z niecierpliwością czekałem na to spotkanie, ale jestem niezwykle mile zaskoczony tym, jak pozytywni i otwarci są to ludzie – powiedział Mariusz Banaśkiewicz, szef restauracji 4 zmysły Best Western Hotel Portos.

źródło: Best Western Hotel Portos

Hotelowe łóżka w kabinach Première AirFrance

Następny »

UOKiK: Ostrożnie z hotelikami i pensjonacikami

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *