Lipsk świętuje 1000-lecie istnienia

lipskLipsk, należący do grona najchętniej odwiedzanych europejskich miast, obchodzi 1000-lecie swego istnienia. W 1015 roku pojawiły się pierwsze wzmianki na temat wówczas znajdującej się na tym obszarze osady słowiańskiej.

Ale to nie jedyny powód do świętowania. Imponujący jubileusz obchodzić będą także: Kościół św. Mikołaja, powstały 850 lat temu, Targi Lipskie o historii sięgającej 1895 roku, oraz główny dworzec kolejowy, wzniesiony dokładnie 100 lat temu.

W związku z rocznicą, lipskie kalendarium wydarzeń zostało wypełnione niemal po brzegi. 10 stycznia w dawnym młynie bawełny nastąpi inauguracja tradycyjnego zimowego zwiedzania – tego dnia we wszystkich galeriach i salach wystawowych zostaną zaprezentowane nowe ekspozycje.

Ważnym punktem obchodów 1000-lecia istnienia miasta będą też różnego rodzaju festiwale oraz imprezy. Główną atrakcją będzie Festival Week, trwający od 31 maja do 7 czerwca, w programie którego znalazły się między innymi Festiwal Teatrów Ulicznych oraz Leipzig City Festival.

Interesującym wydarzeniem będzie również Richard Wagner Festival, odbywający się w lipskiej operze, zaplanowany w dniach 22-31 maja. W ramach ciekawostki warto dodać, że w 2013 roku celebrowano 200. rocznicę urodzin pochodzącego z Lipska kompozytora. Natomiast 10 lipca, podczas Klassik Airleben, popularnego koncertu pod gołym niebem, wystąpi Orkiestra Gewandhaus, największa zawodowa orkiestra symfoniczna na świecie.

oprac. Ewa Majchrzak na podst. eturbonews.com, fot. wikimedia commons

5 mitów na temat housekeepingu

Następny »

Ice and Snow World powitał pierwszych gości

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *