L’ART DE LA CUISINE MARTELL 2015

W dniach 27 lutego  – 1 marca 2015 r. w Hotelu Zamek Ryn odbędzie się XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’ART DE LA CUISINE MARTELL 2015. 

IV-wieczny Zamek krzyżacki w Rynie to miejsce wyjątkowe, z bogatą tradycją, również kulinarną. Dawna siedziba komtura po dziś dzień słynie z rozmaitości smaków i aromatów.

Konkurs tradycyjnie odbywał się będzie na zamkowym dziedzińcu, będącym najbardziej reprezentacyjną salą całego obiektu. Dziedziniec to miejsce o powierzchni 950 m2 i 8 m wysokości, zadaszone wyjątkowym baldachimem, w otoczeniu gustownych żyrandoli oraz historycznych znalezisk, wyeksponowanych i podświetlonych w podłodze. Na nim odbywają się najważniejsze i największe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.

Konkursowi tradycyjnie towarzyszyły będą prezentacje sponsorskie oraz warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem tegorocznej edycji L’ART DE LA CUISINE MARTELL będzie uroczysta gala. Organizatorem konkursu jest Grupa Anders, przy merytorycznej współpracy Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Konkurs nominowany jest także do Kulinarnego Pucharu Polski 2015, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.zamekryn.pl/lart-de-la-cuisine-martell-2015.

źródło: zamekryn.pl

Hradec Králové otwiera nowoczesne planetarium

Następny »

Znamy laureatów HolidayCheck Award 2015

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *