Jubileusz hotelu Mamaison Le Regina Warsaw

leregina10Od 10 lat hotel Mamaison Le Regina Warsaw jest dla wielu gości drugim domem, a restauracja, w której królują dania Pawła Oszczyka zachwyca niezwykłymi połączeniami smaków i aromatów. Dekadę obecności na rynku warszawskim hotel świętował ze swoimi gośćmi i kluczowymi partnerami biznesowymi.

Urodziny miały oryginalny charakter odwołujący się do historii budynku, który kilka stuleci temu był Pałacem rodziny Mokrowskich, znanym miejscem spotkań warszawskiej arystokracji. Stroje rodem z XVIII wieku, gry i zabawy nieobce pałacowym ucztom, szlachecka obsługa to tylko niektóre szczegóły dotyczące przyjęcia. Zaproszeni goście mieli okazję poznać hotel i wszelkie jego zakątki w nietypowy sposób.

Po oficjalnej przemowie i podziękowaniach za lojalność i przywiązanie do hotelu od wielu lat ze strony Dyrektor Generalnej Agnieszki Tucharz – gości zaproszono do tańca menueta przy hotelowym basenie, na spotkanie ze sztukmistrzem w jednym z pokoi hotelowych czy gry w kanastę lub wista w saloniku Apartamentu Prezydenckiego. Wszystkie atrakcje to element stworzonej specjalnie na tę okazję gry hotelowej. Entuzjastów kuchni La Rotisserie z największą przyjemnością zaproszono na poczęstunek z nadzwyczajnym menu. Szef Paweł Oszczyk raczył podniebienia gości wszelkiego rodzaju pieczeniami, terrinami, bażantami i wieloma innymi smakołykami.

Wszystkie atrakcje i kulinarne propozycje zyskały uznanie gości, a formuła przyjęcia choć zaskakująca to spotkała się z wielkim zainteresowaniem i pochwałami.

źródło: informacja prasowa

Hotel bez basenu wypada z obiegu. O rosnących wymaganiach gości hotelowych

Następny »

Pierwszy Holiday Inn w województwie śląskim

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *