Ireneusz Koniuszek na Festiwalu Białej Trufli we Włoszech

Zamek RynIreneusz Koniuszek, szef kuchni Restauracji Refektarz w Hotelu Zamek Ryn reprezentował nasz kraj w trakcie VI edycji Festiwalu Białej Trufli z Gubbio, który odbył się w dniach 20-21 listopada br. we Włoszech.

Rokrocznie pod koniec listopada miasto Gubbio we Włoszech przeżywa swoje święto. Odbywa się tam wówczas Festiwal Białej Trufli z Gubbio – niezwykle cennego, pochodzącego z lasów umbryjskich, tamtejszego produktu regionalnego. Przy okazji tego Festiwalu odbywa się tam także Konkurs Kulinarny „Biała Trufla z Gubbio”, w czasie którego kilku znakomitych kucharzy staje ze sobą w szranki, przygotowując dania z wykorzystaniem białej trufli. Tradycją konkursu jest to, iż oprócz kucharzy włoskich, w zmaganiach bierze także udział jeden kucharz z zagranicy. W tym roku kucharzem tym był Ireneusz Koniuszek, szef kuchni Restauracji Refektarz w Hotelu Zamek Ryn.

Podczas konkursu polski kucharz zaprezentował następujące menu: na przystawkę delikatne przegrzebki na selerowym musie,  na pierwsze danie słodkawo-ostry krem z dyni,  na drugie danie – kaczkę. Wszystkie dania przygotowane były oczywiście w zgodzie z konkursowym regulaminem i miały aromat białej trufli. Prezentowane anonimowo dania spotkały się z uznaniem konkursowego jury, w skład którego weszli znani włoscy dziennikarze, specjaliści od enogastronomii.

źródło: Zamek Ryn

Restauracja Delight wyróżniona w przewodniku Gault&Millau

Następny »

Olsztyński Dyplomat dołącza do sieci Best Western

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *