Francuski mistrz kuchni, Oliver Nasti w Warszawie

W dniach 6-8 lutego br., Polskę odwiedził Oliver Nasti, francuski mistrz kuchni, uhonorowany dwiema gwiazdkami Michelin. Miłośnicy sztuki haute cuisine mieli możliwość rezerwacji stolika w restauracji Le Victoria Brasserie Moderne i skosztowania niesamowitych dań, przygotowanych we współpracy z Maciejem Majewskim, szefem kuchni hotelu Sofitel Warsaw Victoria.

Sofitel Warsaw Victoria zaprosił do Polski Olivera Nasti,  szefa kuchni w restauracji Le Chambard w Kaysersbergu w północno-wschodniej Francji. Jest on jednym z niewielu kucharzy na świecie odznaczonych dwiema gwiazdkami Michelin. Wyróżnienie to jest przyznawane tylko największym artystom kulinarnym, dla których gotowanie to nie tylko zawód, lecz także pasja i sztuka.

Oliver Nasti został dostrzeżony również przez jurorów prestiżowego konkursu MOF Meilleurs Ouvriers de France, w wyniku czego otrzymał tytuł najlepszego rzemieślnika kulinarnego kraju. Restauracja prowadzona przez tego francuskiego mistrza znalazła się również w przewodniku Gault & Millau. Uhonorowanie jej czterema Czapkami Kucharskimi jest odzwierciedleniem smaków, opartych na lokalnych produktach, które są serwowane gościom w wyśmienitych  i niespotykanych aranżacjach.

Podczas pobytu w Warszawie mistrz przygotował swoje popisowe potrawy. Kolacja składała się z 7 wysublimowanych dań. Wśród propozycji znalazł się m.in. węgorz podany z musem ze szczupaka i pomarańczowym żelem, a także gołąb zaserwowany wraz z migdałowym mousseline, burakiem pieczonym w soli oraz truflą. W menu deserowym zaproponowano natomiast ananasa pieczonego w rumie Zacapa, z sorbetem i sosem  z marakui oraz Czekoladowe mille Feuille. Dla podkreślenia smaku potraw, goście mieli możliwość degustacji najwyższej jakości win.

– W gotowaniu istotna jest autentyczność, bez której przygotowanie nawet prostych dań nie byłoby możliwe. Podstawą są najlepszej jakości składniki oraz dbałość o choćby najmniejszy szczegół. Każdy posiłek jest przyrządzany przeze mnie tak, by nacieszyć w pierwszej kolejności wzrok, węch, a dopiero po chwili smak, co potęguję doznania kulinarne moich gości – podkreśla Oliver Nasti

Oliver Nasti słynie z niebywałej dokładności i przestrzegania najwyższych standardów w gotowaniu, dopasowując poszczególne elementy, w taki sposób, by wydobyć z potrawy kwintesencję smaku. W trakcie pracy, towarzyszył mu Maciej Majewski, szef kuchni hotelu Sofitel Warsaw Victoria.

źródło: Sofitel Warsaw Victoria

Mercure Cieszyn już drugi rok w nowym barwach

Następny »

Focus Hotels buduje kolejny obiekt w Gdańsku

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *