Dubaj stawia na powietrzne taksówki

Nie od dziś wiadomo, jak prężnie pod względem turystycznym rozwija się Dubaj. Jedną z rzeczy, na które postawili Saudyjczycy są powietrzne taksówki. W tym tygodniu odbyły się pierwsze testy tego kosmicznego wynalazku.

W poniedziałek, 25.09.2017, po raz pierwszy przeprowadzono lot taksówko-drona. Maszyna wzniosła się, bez kierowcy (a może pilota), na 50 m. Doleciała do wyznaczonego punktu, żeby na koniec szczęśliwie wylądować.

Volocopter (nazwany tak od niemieckiej firmy, która go wyprodukowała) to dwumiejscowy samolot, którego kształt do złudzenia przypomina zwykły helikopter. Jednak nad kabiną znajduje się szeroka obręcz z 18 śrubami napędowymi. Zasilana akumulatorami powietrzna taksówka gotowa jest odbywać loty do 30 min, a jej średnia prędkość to około 50 km/h, jednak może rozpędzić się do 90 km/h. Ponadto maszyna wyposażona jest w zapasowe baterie, wirniki i spadochrony dla pasażerów, na wszelki wypadek.

Dyrektor generalny, firmy odpowiedzialnej za produkcje tych taryf, Florian Reuter, tak opisał Reutersowi ideę urządzenia: – Wyobraź sobie, że korzystasz ze swojego smartfona, masz aplikację i zamówiłeś Volocopter. Doleci on do Ciebie i zabierze Cię do celu, unikając korków i ruchu drogowego. Aplikacja Volcopter działa tak jak Uber, pozwola użytkownikom śledzić trasę ich przejażdżki.

Władze Dubaju mają nadzieję, że latanie taksówkami na dużą skalę, będzie możliwe w ciągu najbliższych pięciu lat, jednak pozostaje wiele do zrobienia, zanim zabiorą one na pokład prawdziwych pasażerów. Firma wciąż pracuje nad systemem pomagającym Volocopterowi w radzeniu sobie z niespodziewanymi przeszkodami.

Te urządzenia, rodem z filmów sci-fi, są częścią polityki miasta,której celem jest stać się liderem w dziedzinie innowacji na Bliskim Wschodzie. Wszystko zmierza w zaplanowanym przez władze kierunku, chociażby to że Dubaj (jako jedyne miasto na świecie) stworzył system pociągów metra bez obsługi, albo opracował prototyp robotów zastępujących stróżów prawa.

Władze miasta mają nadzieję, że do 2030 r. jedna czwarta wszystkich, publicznych środków transportu będzie działała bezobsługowo.

oprac. MsK / hotelnews / travelandleisure.com

 

Nobu Hotel Ryokan – butikowa perełka od Roberta De Niro

Następny »

Mercure Kraków Stare Miasto świętuje pierwsze urodziny

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *