Degustacja win w Głęboczek Vine Resort&SPA

Już 18 kwietnia  w hotelu Głęboczek Vine Resort&SPA odbędzie się tam wyjątkowa degustacja win. Tym razem zaprezentowane zostaną wina hiszpańskie i portugalskie, a degustacja przebiegać będzie pod hasłem „Hiszpania vs Portugalia, czyli Duero vs Douro”.

Uczestnicy degustacji będą mieli okazję skosztowania czerwonych win z winnicy Lambuena, DO Ribera del Duero w Hiszpanii. Winnica ta położona jest na poziomie 700–900 m n.p.m., dzięki czemu grona mają zapewniony odpowiedni balans pomiędzy dojrzałością i kwasowością. W winach pochodzących z tej winnicy poczuć można charakterystyczną „słodką” taninę.

Wieczór win hiszpańskich i portugalskich w Hotelu Głęboczek to także degustacje win białych, pochodzących z winnicy La Vida Al. Camp (region Penedes/Cava w Hiszpanii), należącej do słynnej katalońskiej rodziny winiarskiej. Wytwarzane tam wina cechuje wyjątkowy bukiet smakowy.

W ramach degustacji nie zabraknie także win pochodzących z jednej z najsłynniejszych winnic regionu Douro w Portugalii. Właściciel tej winnicy, Alves Dominigues de Sousa, zapoczątkował produkcję win czerwonych w tym regionie (wcześniej wytwarzane były tam jedynie wina typu Porto). Winnica ta dwukrotnie już zdobywała tytuł producenta win roku (w roku 1999 oraz 2006).

Weekend pod nazwą „Hiszpania vs Portugalia, czyli Duero vs Douro” w Hotelu Głęboczek Vine Resort&SPA będzie okazją nie tylko do degustacji win i zapoznania się z historią trzech wyjątkowych winnic. Po degustacji odbędzie się bowiem kolacja z pokazem Live Cooking, z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla kuchni hiszpańskiej i portugalskiej.

źródło: PPH&R

Best Western Plus Q Hotel w Krakowie już otwarty

Następny »

Turystyczny barcamp wraca do Gdańska

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *