Czy tanie linie lotnicze wpływają na rozwój hoteli?

Jak podaje serwis BiletyLotnicze24.pl, powołując się na doniesienia HotelMarketing.com, od momentu wprowadzenia niskokosztowych linii lotniczych LCC (low cost carriers) w Sztokholmie w 1997 roku liczba udzielonych noclegów wzrosła z 5,8 mln w 1997 roku do 7,4 mln w roku 2005.

Wzrost ten był wyraźny zwłaszcza po ogłoszeniu przez irlandzkiego taniego przewoźnika Ryanair chęci otwarcia swej bazy w Skandynawii na lotnisku Skavsta. Od tego czasu średni wzrost udzielonych noclegów w skali międzynarodowej wynosił średnio niemal 10 proc. rocznie.

– Tanie linie wywarły ogromny wpływ na rozwój turystyki w ciągu ostatnich lat – przyznaje Chris Martin, wiceprezes zarządu Jones Lang LaSalle Hotels. W 1994 roku liczba pasażerów korzystających z usług tanich linii lotniczych wynosiła prawie 3 mln, w 1999 roku liczba ta wzrosła do 17,5 mln, w 2003 roku – do 85 mln osób. Rok później zanotowano dalszy wzrost o 24 proc. – do 107 mln pasażerów.

Jednakże – jak zauważa portal internetowy HotelMarketing.com – ekspansja low costów może w niektórych przypadkach mieć skutek odwrotny, tzn. może spowolnić wzrost liczby przyjazdów turystów w niektórych regionach.

W branży zauważa się bowiem spadek liczby pobytów dłuższych, ze względu na rozwój LCC coraz bardziej popularne są pobyty krótkoterminowe. Spada za to wykorzystanie bazy krajowej, widać to także w dużych europejskich miastach, gdyż coraz więcej osób decyduje się czas wolny spędzać poza granicami swojego kraju. Tzw. „pull effect” dotyka nawet duże aglomeracje, takie jak Paryż czy Londyn.

Warto zauważyć, że tanie linie nie wpływają na rozwój miejskich hoteli, bo najczęściej nie lądują one w dużych aglomeracjach. Rozwijają się za to obiekty w pobliżu mniejszych lotnisk na peryferiach miast. Wzrasta zapotrzebowanie na tego typu zakwaterowanie, czego przykładem jest rozwój lotniska Stansed, na peryferiach Londynu. (pik)

źródło: BiletyLotnicze24.pl

Następny »

Polacy planują wakacje w Internecie

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *