Czy pałac w Owińskach odzyska dawny blask?

W zaniedbanym budynku władze gminy chcą zrobić centrum hotelowe i konferencyjne.

W malutkich, położonych zaledwie 15 km od Poznania, Owińskach są dwa charakterystyczne obiekty. Pierwszy z nich to pocysterski klasztor, w którym mieści się słynny w całym kraju Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Drugi obiekt to leżący po drugiej stronie drogi na Wągrowiec klasycystyczny 200-letni pałac niemieckiej rodziny von Treskov z 16-hektarowym zabytkowym parkiem.

Podczas gdy klasztor był regularnie remontowany i restaurowany, pałac był zaniedbywany i niszczał. Jest jednak szansa na to, by odzyskał swój dawny blask i jeszcze zaczął na siebie zarabiać. Gmina Czerwonak poszukuje inwestora, który wspólnie z nią urządzi tu centrum hotelowo- konferencyjne. Na brak zainteresowania władze gminy nie narzekają. – Dwa tygodnie temu pałac oglądał Wojciech Fibak oraz przedstawiciele firmy z kapitałem włoskim – ujawnia Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta Czerwonaka.

W samym pałacu mają powstać sale konferencyjne i restauracja. Do budynku zostaną dobudowane też dwa skrzydła, utrzymane w podobnym stylu klasycystycznym. Gmina ma na to zgodę konserwatora zabytków. W skrzydłach znajdzie się hotel ze 150 pokojami i luksusowymi apartamentami.

Gmina z inwestorem chce wejść w spółkę, deklaruje wniesienie do niej 10-15 mln zł. – Ale nawet jeśli inwestor się nie znajdzie, to co roku po trochu będziemy samodzielnie remontować pałac- zapowiada zastępca wójta. Już teraz gmina gruntownie odnowiła przypałacowy park. Po stworzeniu bazy hotelowej, ma być on częściowo udostępniony mieszkańcom.

Wiadomo już, że pałac nie zostanie oddany w ręce prywatne, jak to się stało kilka lat temu. – To był błąd. Nowy właściciel nie dość, że nie wyremontował obiektu, to jeszcze bardziej go zdewastował. Po raz drugi nie chcemy się sparzyć, sprzedając pałac komuś nieznanemu – zapewnia Stellmaszyk.

źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Kolejny hotel w Białymstoku?

Następny »

Hotel dla NATO powstanie w Bydgoszczy

2 komentarze

  1. KATARZYNA
    21 Cze 2010

    Jest rok 2010. I co władzie gminy Czerwonak zrobiły ??? Nic. Pałac w Owińskach niszczeje jak dotąd . Podobnie jak pałac i park nieopodal w Radojewie, należący odnegdaj także do rodz\iny von Trekskow. Żal patrzeć. Chetnie osobiście kupię, ale nie za cenę zaporową !

  2. KATARZYNA
    2 Kwi 2014

    Palac jest wystawiony na sprzedaz za ok. 3 mln zl, cena nie moze zejsc nizej, gdyz to zbytek, ktory jest wyceniony przez konserwatora, a prawo w PL pozwala obnizyc wartosc tylko do okreslonej ceny. Poza tym calkowity remont i renowacja wyniosly by od 3 do 5 mln, tak wiec to potezna inwestycja, watpie zeby bylo Pania na to stac. Z tego samego powodu trudno znalesc innego kupca.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *