Co warto zwiedzić na Litwie?

KownoLitwa jest krajem europejskim, dzielącym granicę z Polską, leżącym u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Pierwsze wzmianki o Litwie pojawiły się w podaniach historycznych na początku XI wieku, jednak państwo litewskie powstało dopiero w połowie XIII wieku. Obecnie turyści coraz chętniej odwiedzają Litwę i z nieskrywanym entuzjazmem poznają jej burzliwe dzieje, skrywane w zabytkowych murach.

Urlop w sercu Litwy

Wilno jest stolicą Litwy, a jednocześnie ważnym ośrodkiem politycznym, gospodarczym i naukowym. Administracyjne centrum kraju pełne jest rozmaitych atrakcji, znajdujących uznanie zarówno w oczach miłośników historii i kultury, jak i amatorów wypoczynku na świeżym powietrzu, których spotkać można przede wszystkim na rozległych terenach rekreacyjnych i spacerowych nad rzeką Wilią.

Najważniejszym punktem na turystycznej mapie Wilna jest niewątpliwie Stare Miasto, uznawane za jedno z najwspanialszych w środkowo-wschodniej Europie. Zachwycającą staromiejską zabudowę tworzy między innymi Ostra Brama, bazylika archikatedralna, katedra czy gmach uniwersytetu. Znakomitym uzupełnieniem wileńskiej starówki są piękne kamienice i okazałe dawne rezydencje magnackie.

Jak spędzać czas w Kownie?

W litewskiej hierarchii najważniejszych i największych miast zaszczytne miejsce zaraz za Wilnem zajmuje Kowno, odgrywającym istotną rolę również na przemysłowej i kulturalnej mapie kraju. Niegdysiejsza stolica Litwy tętni życiem właściwie przez całą dobę, a odwiedzający ją turyści mają do swojej dyspozycji bardzo szerokie spektrum możliwości spędzania wolnego czasu.

Niekwestionowaną wizytówką Kowna jest Aleja Wolności, prowadząca na Stare Miasto. Wzdłuż niej znajduje się wiele reprezentacyjnych budynków rządowych, teatr oraz XIX-wieczny kościół. Po dotarciu do Starego Miasta zobaczyć można największą litewską świątynię gotycką oraz zabytkowy ratusz, wzniesiony w XVI wieku. Ciekawym urozmaiceniem pobytu będzie też wizyta w Muzeum Wojennym, Muzeum Sztuki czy etnograficznym Muzeum Diabłów, natomiast upragnionych chwil relaksu najlepiej szukać w parku usytuowanego u brzegów rzeki Wilii.

Bałtyk z innej perspektywy

Litewskie wybrzeże Morza Bałtyckiego rozciąga się w zachodniej części tego kraju. Tereny te swoją sławę zawdzięczają przede wszystkim malowniczym krajobrazom, wspaniałym walorom przyrodniczym i pięknym, piaszczystym plażom. W regionie odwiedzić można wiele tradycyjnych rybackich wiosek, jak również poznać większe miasta, spośród których na szczególne wyróżnienie zasługuje Kłajpeda, Szawle oraz Połąga.

Symbolem litewskiego wybrzeża Bałtyku jest Mierzeja Kurońska, zajmującej zaszczytne miejsce na liście UNESCO. To doskonała propozycja zwłaszcza dla pasjonatów przyrody, którzy mogą tu przeżyć fascynujące spotkanie z matką naturą w parku narodowym, chroniącym cenne gatunki nadmorskiej roślinności oraz jedne z najwyższych europejskich wydm.

Niewielkie litewskie miejscowości bardzo skutecznie potrafią zauroczyć swym folklorystycznym charakterem, z kolei w dużych miastach historia i współczesność tworzą niezwykle zgrany duet. Niestety Litwa, choć położona tak blisko naszego kraju, w dalszym ciągu jest nieznana wielu rodzimym turystom. Jednak dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić to przy najbliższej nadarzającej się okazji.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons

Co warto zobaczyć na Dominikanie?

Następny »

Co warto zwiedzić na Łotwie?

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *