Ciekawa inicjatywa klastra Polski Radon

W dniach 13-15 maja br. w Lądku-Zdroju odbędzie się konferencja naukowa „Uzdrowiska dziś, uzdrowiska jutro. Polskie lecznictwo uzdrowiskowe w systemie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.

Podczas spotkania  jednym z poruszonych tematów będzie inicjatywa – Klaster Polski Radon – Radonoterapia a przemiany ogólnoustrojowe, którego współinicjatorami są zarówno Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa – Grupa PGU, jak i Uzdrowisko Lądek-Długopole.

Inicjatywa – Klaster Polski Radon została zawiązana 15 listopada 2014 r. i do dzisiaj zrzesza jedyne uzdrowiska radonowe w Polsce, które oferują zabiegi lecznicze na bazie radonu na tak dużą skalę i które jednocześnie są jednymi z dwudziestu uzdrowisk radonowych w Europie.

Celem tej inicjatywy jest stworzenie na Dolnym Śląsku nowoczesnego, krajowego centrum lecznictwa radonowego w oparciu o wyniki badań i know-how członków Klastra Polski Radon, a przez to m.in.: wzmocnienie konkurencyjności dolnośląskich uzdrowisk radonowych na globalnym rynku, stworzenie korzystnych warunków dla nowych inwestycji w uzdrowiskach Dolnego Śląska, zapewnienie absolwentom wyższych uczelni atrakcyjnych miejsc pracy na Dolnym Śląsku, zwiększenie zakresu badań nad właściwościami radonu i jego wykorzystaniu w lecznictwie uzdrowiskowym oraz promocja i ochrona zdrowia poprzez świadczenie edukacji zdrowotnej, promowanie zdrowego stylu życia i wdrażanie profilaktyki zdrowotnej.

W ramach inicjatywy klastrowej, organizatorzy zaplanowali badania, których I etap – Ocena skuteczności terapii uzdrowiskowej w Świeradowie-Zdroju ze szczególnym uwzględnieniem działania wód radonowych – został zrealizowany. Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas konferencji.

– Otrzymane wyniki mogą stanowić dla nas podstawę do podjęcia skuteczniejszych działań w zakresie terapii i profilaktyki schorzeń metabolicznych, narządu ruchu czy terapii zespołu lękowo-depresyjnego wywołanego przewlekłym bólem. Pacjenci właściwie kierowani do uzdrowisk nie przedłużają leczenia w stanie niepełnosprawności, a więc szybciej wracają do zdrowia, jak również nie powiększają grupy osób niezdolnych do pracy. Można więc przyjąć, że właściwe ukierunkowana terapia będzie skracać okres leczenia, przyspieszać okres zdrowienia i powrót do pracy – mówi Wojciech Krasoń, p.o. Prezesa Zarządu Uzdrowisk Kłodzkich – Grupa PGU.

fot. Uzdrowisko Lądek Zdrój

Czechy zapraszają na Święto Wallensteina

Następny »

Trivago: wiedeńskie hotele drożeją o 43% podczas Eurowizji

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *