Ceny hoteli w Warszawie w górę, duże spadki w Rosji

W II kwartale 2015 roku wielu światowych i europejskich metropoliach ceny noclegów wzrosły – zwiększyły się nawet o kilkanaście procent w stosunku do analogicznego okresu 2014 roku. Zjawisko to dotyczyło 59 z 86 miast objętych badaniem. W rocznym zestawieniu HRS, przygotowanym w oparciu o dane z bazy hotelowej HRS za drugi kwartał 2015, porównano średnie ceny za standardowy pokój dwuosobowy, w stosunku do cen oferowanych w drugim kwartale 2014 roku.

Największe wzrosty odnotowano w Bangkoku i Szanghaju, gdzie ceny wzrosły odpowiednio o 46% i 39%.  Miastem gdzie hotele są najdroższe pozostał Nowy Jork, ceny urosły tam średnio o 30% i kształtowały się na poziomie 278 €. Przeprowadzona analiza wykazała również pojedyncze obniżki cen. Wysokie ceny z poprzedniego roku nie utrzymały się w Kuala Lumpur, gdzie koszty noclegu spadły o 9% – jest to  jedyny spadek cen odnotowany przez HRS w ramach zestawienia dla najpopularniejszych destynacji.

hrsprice2

Hotele w Rosji coraz tańsze

W czołówce najdroższych europejskich miast znajdują się Liverpool, Zurych oraz Londyn. Za standardowy pokój dwuosobowy w Liverpoolu trzeba zapłacić średnio 121 €. To ponad 32% więcej niż w analogicznym okresie roku 2014. Podwyżki w pozostałych dwóch miastach wyniosły odpowiednio 22% oraz 17%. Bardziej znaczące spadki cen w Europie zaobserwowano jedynie w Lizbonie i Paryżu.

Sytuacja polityczna i postępujące słabnięcie wartości rubla wpłynęły na obniżenie  kosztów zakwaterowania w stolicy Rosji, tym razem o ponad 22%. Obecnie za nocleg w Moskwie trzeba zapłacić już nie 125€, a 104€. Agnieszka Sapa, Director of Hotel Solutions Central Europe and Russia, potwierdza to komentując – W związku z obecną sytuacją ekonomiczno-polityczną, która wpłynęła na spadek wartości rosyjskiej waluty, branża hotelowa w Rosji powinna skoncentrować się zwłaszcza na klientach rodzimych.  Ograniczony import spowodował spadek wartości cen, a  zwiększający się lokalny popyt cechuje jednak mniejsza siła nabywcza.

Wyższe ceny hoteli w Warszawie

Średnie ceny za pokój hotelowy w Warszawie zwiększyły się o 9%, w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku. Cena standardowego pokoju dwuosobowego wyniosła 83€ i dalej jest jedną z najniższych, jakie odnotowaliśmy w europejskich stolicach. Od Warszawy nieznacznie tańsze są tylko Budapeszt i Praga, gdzie nocleg w II kwartale 2015 roku kosztował odpowiednio 79€ oraz 78€. Daniela Sedlonova, Head of Regional Sales Eastern Europe w HRS uważa, że wyniki sprzedażowe za maj w Pradze były niebywale dobre. Wynikało to z serii prestiżowych wydarzeń sportowych, takich jak Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie czy Mistrzostwa Europy U-21 w Piłce Nożnej. Długi weekend majowy również przyczynił się do wzrostu sprzedaży.

Po względem wzrostu cen, stolicę Polski zaczynają doganiać Poznań i Toruń ze wzrostem odpowiednio: 9% oraz 8%.
Według Jakuba Ryznara, Head of Hotel Solutions w HRS Polska, drugi kwartał bieżącego roku potwierdził ożywienie na polskim rynku hotelowym. Średnie ceny wzrosły niemal we wszystkich głównych destynacjach; najbardziej w destynacjach biznesowych: Warszawie i Poznaniu. Warto zwrócić uwagę na wyniki Bydgoszczy, która staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem lokalizacji nowych inwestycji. Bydgoszcz staje się również coraz ciekawszą alternatywą na weekendowe wyjazdy.

źródło: HRS

Amadeus przejmuje firmę Hotel SystemsPro

Następny »

Stefan jedzie na kurację, czyli kampania Polskiej Grupy Uzdrowisk

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *