Buenos Aires światową stolicą księgarń

Buenos Aires to nie tylko tętniąca życiem metropolia i jedno z największych miast w Ameryce Południowej. Stolica Argentyny, słynąca z tanga i bogatej kultury, teraz może także poszczycić się mianem światowej stolicy księgarń.

Jak wskazują najnowsze badania przeprowadzone przez World Cities Cultural Forum, organizację działającą na rzecz promocji kultury, w Buenos Aires znajdują się 734 księgarnie. To więcej niż w jakiejkolwiek innej światowej stolicy.

W stolicy Argentyny na każde 100 tysięcy mieszkańców przypada aż 25 księgarń. Takim rezultatem nie może poszczycić się nawet Londyn, Paryż, Madryt, Moskwa czy Nowy Jork. Na drugim miejscu, tuż za Buenos Aires, uplasował się Hongkong, z wynikiem 22 księgarń na 100 tysięcy mieszkańców.

Książki reprezentują nas jak tango. To bardzo silnie zakorzenione w naszej kulturze – powiedział Juan Pablo Marciani, kierownik słynnej księgarni El Ateneo Gran Splendid, którą każdego tygodnia odwiedza nawet 7000 osób.

El Ateneo Gran Splendid

Kultura Argentyny zaczęła rozkwitać wraz z rozwojem gospodarki na początku XX wieku. Czytanie szybko zyskało na popularności, a Buenos Aires, zarówno za sprawą zamiłowania do literatury, jak i zainteresowania sztuką i muzyką, była niekiedy nazywana Paryżem Ameryki Łacińskiej.

Do dziś w stolicy Argentyny, w autobusie, metrze, parku czy kawiarni, można spotkać mieszkańców niespiesznie przerzucających kolejne strony książki. Co ciekawe, niewielu z nich korzysta z ebooków, które przykładowo w Polsce zrobiły prawdziwą furorę.

Oprac. EM na podst. businessinsider.com, fot. Wikimedia Commons

Złoty Widelec 2015 dla Restauracji George Sand

Następny »

Interferie chcą rozbudować sanatorium Argentyt w Dąbkach

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *