Boom w branży hotelarskiej

Jak wynika z przewidywań analityków, do końca 2007 roku będzie w Polsce 1,4 tys. nowych hoteli, co oznacza, że ich liczba wzrośnie o 14 procent.

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się Mazowsze, Małopolska i Dolny Śląsk, a a na hotelowej mapie Polski pojawią się wkrótce Sheraton w Sopocie, Radisson SAS w Poznaniu czy Andel’s Manufaktura w Łodzi i Andel’s Kraków.

Branża hotelarska ma szansę na dynamiczny wzrost, gdyż w Polsce wciąż brakuje miejsc noclegowych. – W 2005 r. w Czechach na 10 tysięcy mieszkańców przypadało 220 miejsc w hotelach, u nas zaledwie 35 – mówi Andrzej Szafrański z miesięcznika Hotelarz. Na Cyprze było to 1287 łóżek hotelowych, w Austrii ponad 703. – Cały czas jest ogromne pole do zagospodarowania – dodaje Tomasz Dziedzic z Instytutu Turystyki. Prognozy na najbliższe lata wyglądają optymistycznie – koszt inwestycji może przekraczać 2 mld zł rocznie.

Rośnie nie tylko liczba hoteli, ale także ich obłożenie: 40,6 proc. w roku 2000 roku do 43,1 proc. w roku 2005. Eksperci z Colliers International Poland szacują, że średnie obłożenie w Polsce z końcem 2006 roku wyniesie 62-64 proc.

źródło: Rzeczpospolita

Będzie nowy hotel w Poznaniu

Następny »

Grupa Hotelowa Orbis rusza na Wschód

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *