Święta Bożego Narodzenia 2012 – gdzie wyjechać na Święta

Święta powinny być czasem wypoczynku i spokoju. Czy jednak zamknięcie się w domowym zaciszu jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem? W domu czasem trudno jest zapomnieć o pracy i codziennych problemach.

Wielkie przedświąteczne porządki, długie przygotowania potraw na kolację wigilijną bywają bardzo uciążliwe i stresujące. Zmęczenie, frustracja, a potem dwa dni spędzone przy świątecznym stole nie wpływają dobrze ani na nasze zdrowie, ani na samopoczucie. Bardzo dobrym sposobem, żeby tego uniknąć, a jednocześnie w pełni wykorzystać świąteczny czas i nabrać dystansu do prozaicznej codzienności jest wyjazd.

Święta z górami w tle

Nic nie gwarantuje tak świątecznej atmosfery jak spędzenie Bożego Narodzenia w górach. W tym czasie możemy tu również znaleźć najciekawsze oferty dotyczące zarówno zakwaterowania, jak i turystycznych atrakcji. Wycieczka w góry to gwarancja aktywnego wypoczynku – tam czekają na nas piesze wędrówki górskimi szlakami, szaleństwa na stokach i wspaniałe krajobrazy oglądane z punktów widokowych. Nawet jeśli pogoda nie obdarzy nas w tym roku śniegiem, na najwyższych szczytach jest on prawie zawsze.

Zakwaterowanie z łatwością znajdziemy tak w Tatrach, jak i w Karkonoszach, Beskidach, Górach Świętokrzyskich i Pieninach… jeśli tylko zainteresujemy się tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Z roku na rok polskie góry są coraz bardziej popularnym miejscem do spędzania Świąt Bożego Narodzenia. Najwięcej turystów rusza oczywiście w Tatry, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się w ostatnich latach także Karkonosze i Góry Świętokrzyskie.

Dlatego jeśli zdecydujemy się spędzić Święta w górach, musimy się pospieszyć. A naprawdę warto. Ogień w kominku, widok zaśnieżonych szczytów za oknem i zapach świerkowego lasu – wszystko to składa się na niepowtarzalny świąteczny klimat, który możemy poczuć tylko będąc w górach.

Pierwsza gwiazdka w mieście

Każde z większych miast Polski ma swój niepowtarzalny klimat w czasie Świąt Bożego Narodzenia – pięknie rozświetlone ulice, barwnie udekorowane choinki na głównych placach i wszechobecne dźwięk kolęd przyciągają do polskich miast wielu zagranicznych turystów. Hotele w Krakowie czy Wrocławiu mają bardzo ciekawą ofertę na te szczególne dni, obejmującą między innymi uroczystą wieczerzę wigilijną z dwunastoma potrawami, tradycyjne śniadanie pierwszego dnia Świąt, a czasem nawet upominki. Niezapomnianym przeżyciem dla osób z innych regionów Polski z pewnością będzie uczestnictwo w pasterce w Kościele Mariackim w Krakowie, podczas której, jak co roku, odbędzie się koncert organowy.

Spacer po starym mieście pozwoli poczuć świąteczny klimat, nawet jeśli pogoda będzie w tym roku bezśnieżna. W Krakowie, Warszawie i Wrocławiu co roku odbywa się wielki jarmark świąteczny, z regionalnymi potrawami, ręcznie wykonywanymi ozdobami choinkowymi i grzanym winem. We wszystkich większych miastach ciekawą atrakcją są również bożonarodzeniowe szopki usytuowane najczęściej w centrum lub na starówce. W czasie wolnych dni odbywają się koncerty kolęd i przedstawienia jasełkowe.

A dlaczego nie święta  nad morzem?

Pomysł spędzenia Świąt Bożego Narodzenia nad morzem na początku może się wydawać dość niekonwencjonalny. Jednak ci, którym nie jest dane mieszkać nad morzem, zapewne nie mieli zbyt wielu okazji, aby zobaczyć nasz Bałtyk zimą. Święta to doskonała okazja, żeby to zmienić, zwłaszcza, że wybrzeże w zimie jest naprawdę piękne. Nadmorskie powietrze jest dobre dla zdrowia o każdej porze roku, a gdy spadnie śnieg i złapie lekki mróz, krajobraz nad Bałtykiem nie ma sobie równych.

Wbrew temu, co mogłoby się na początku wydawać, tutaj też jest możliwość uprawiania sportów zimowych – na Kaszubach znajdują się zarówno stoki do jazdy na nartach tradycyjnych, jak i trasy do jazdy na biegówkach. Nad morzem w czasie przerwy świątecznej na pewno nie będzie tu tylu turystów, co w Krakowie, a już na pewno dużo mniej niż w górach. To pozwoli nam nie tylko na oszczędzenie pieniędzy, lecz przede wszystkim na spędzenie Świąt w takiej atmosferze, w jakiej powinny być spędzane, a więc –w ciszy, spokoju i kontemplacji.

oprac. Paulina Matuszewska, fot. Stockvault

 

Następny »

Kitesurfing czy windsurfing?

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *