Prognoza pogody nad morzem na sierpień 2013

plazowiczeSierpień, jako drugi z letnich miesięcy, cieszy się zazwyczaj nieco mniejszą popularnością podczas planowania wakacyjnych wojaży. Decydującą rolę w tej kwestii odgrywają średnie temperatury panujące w tym miesiącu, które w porównaniu do lipca są najczęściej trochę niższe. Oczywiście panująca aura bywa zaskakująca, niekiedy nawet pozytywnie, ale synoptycy już teraz uchylają rąbka tajemnicy dotyczącej prognozy pogody nad morzem w sierpniu.

Pogoda w pierwszej połowie sierpnia 2013

Jak powszechnie wiadomo, mikroklimat panujący nad Bałtykiem jest dość specyficzny, między innymi ze względu na wiejące na wybrzeżu wiatry, co ma również wpływ na odczuwaną przez nas temperaturę powietrza. Świeża, morska bryza może przynieść ukojenie w największe upały, ale także wzmagać chłód w dniach, kiedy słupki rtęci opadają spadają poniżej określonego poziomu.

Po gorącym lipcu zazwyczaj spodziewamy się niższych temperatur, a czasem nawet zakładamy, że lato właściwie się już kończy. Nic bardziej mylnego. Przewiduje się, że pierwszą połowę sierpnia charakteryzować będzie stabilizacja pogody, a słoneczne i ciepłe dni, czasem jeszcze upalne, będą zdecydowanie dominować. Opady deszczu mają należeć do rzadkości, a te, które się pojawią, opisywane są jako przelotne.

Pogoda w drugiej połowie sierpnia 2013

Aura, panująca nad morzem w drugiej połowie sierpnia, ma być bliźniaczo podobna do tej z pierwszych dni tego miesiąca. Wysokie, ale już nie ekstremalne, temperatury będą rozpieszczać nas niemal codziennie, a ewentualny deszcz zapowiadany jest jako chwilowy kaprys pogody, który nie powinien przeszkodzić w realizacji wakacyjnych planów.

Ogólnie rzecz ujmując druga połowa sierpnia ma być w dalszym ciągu pogodna, a słońce będzie bardzo częstym gościem na bezchmurnym niebie. Synoptycy nie przewidują ulewnego deszczu, burz ani porywistego wiatru, utrzymujących się przez dłuższy czas. Niektórzy nawet zaryzykowali stwierdzenie, że sierpień w tym roku będzie najlepszym terminem na urlop.

Jak planować czas w sierpniu?

Sugerując się prognozami można z ogromnym optymizmem tworzyć własny program sierpniowego pobytu nad Bałtykiem. Z pewnością nie zabraknie w nim miejsca na słodkie lenistwo na plaży, a także morskie i słoneczne kąpiele. Warto go dodatkowo urozmaicić o piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, wieczorne spacery, a w niektórych miejscowościach również rejsy statkami wycieczkowymi.

Jednak w związku z tym, że pogoda, niczym kobieta, zmienną jest i lubi kaprysić w najmniej oczekiwanym momencie, nie zaszkodzi być przygotowanym także na alternatywne rozwiązania. Wówczas z pewnością przyda nam się chociaż podstawowe rozeznanie i wiedza na temat znajdujących się w okolicy zabytków oraz obiektów sportowych i kulturalnych.

Ku zaskoczeniu niektórych prognoza pogody nad morzem w sierpniu tego roku jest niezwykle optymistyczna. Jednocześnie nie ulega wątpliwości także fakt, że długoterminowe prognozy są często traktowane z dużym dystansem. Niemniej jednak możemy mieć nadzieję, że przewidywania synoptyków spełnią się w znacznym stopniu, a pogoda w sierpniu będzie miłym akcentem na zakończenie wakacji.

oprac. Ewa Majchrzak

Gdzie pojechać na basen w Warszawie?

Następny »

Norwegia. Narciarski raj pełen atrakcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *