Prognoza pogody na październik 2012

Październik to miesiąc, w którym zazwyczaj na dobre rozpoczyna się jesień.

Chociaż studenci i uczniowie, po okresie wakacyjnych wojaży zmuszeni są do podjęcia na nowo wytężonego wysiłku, wytrawni turyści nie rezygnują z możliwości „chwycenia” korzystnej oferty wyjazdu po sezonie. Miesiąc sprzyja również pobytom sanatoryjnym, zaliczanym do tzw. turystyki zdrowotnej.

Czy październik będzie sprzyjał wypoczynkowi?
Jeżeli zdecydowaliśmy się na urlop w październiku z powodu cen usług ośrodków wypoczynkowych, powinniśmy być usatysfakcjonowani. Atrakcyjne oferty najczęściej pojawiają się już z początkiem września, w miejscach typowo letniskowych miesiąc październik oznacza końcówkę sezonu – a co za tym idzie, najniższe w roku ceny. Również w miejscowościach górskich, w których „sezon” oznacza nie tylko letnią, ale i zimową porę roku oferty wypoczynku jesienią mogą być nieco korzystniejsze dla naszego portfela.

Z prognoz meteorologicznych wynika, że zachęcą nas także temperatury. Październik nie powinien być w tym roku zbyt zimny, niektóre serwisy pogodowe sugerują nawet temperatury dochodzące do 20 stopni.  Jeżeli jednak cenimy sobie uroki złotej polskiej jesieni, być może przyjdzie nam poczekać na jej pierwsze przejawy trochę dłużej. Po stosunkowo ładnym „wstępie” do tej pory roku, możemy niestety spodziewać się ochłodzenia.

Powtórka z wakacji
Druga połowa miesiąca najprawdopodobniej ostudzi entuzjazm październikowych wczasowiczów, jak i osób decydujących się na uprawianie turystyki kwalifikowanej. Przyniesie bowiem dość duże ochłodzenie oraz opady deszczu.

Planując wyjazdy połączone z trekkingiem, rajdami rowerowymi czy ostatnimi w sezonie spływami kajakowymi, warto na bieżąco śledzić lokalne prognozy. Mimo że jesień jest w przypadku niektórych odmian turystyki aktywnej niezwykle atrakcyjną porą roku, możemy być zmuszeni do odwołania imprezy lub zaplanowanego wyjścia w góry przez przedłużające się deszcze.

Zdecydowanie większe szanse na udany wyjazd będą mieć osoby decydujące się na pobyt w sanatorium czy objazdową wycieczkę połączoną np. ze zwiedzaniem zabytków – czyli formy turystyki, nie wymagające idealnych warunków plenerowych.

W jakim kierunku będą podążać zmiany pogodowe?
Stosunkowo szybko zachodzące zmiany warunków atmosferycznych, w tym obniżenie się temperatury, może być dla nas sygnałem, że tegoroczna jesień nie potrwa zbyt długo.

Po niezbyt stabilnym pogodowo lecie, możemy liczyć na podobną jesień i dość szybkie pojawienie się pierwszych oznak zimy. Byłaby to powtórka sytuacji sprzed roku, kiedy to z końcem października pojawiły się pierwsze przymrozki. Jesień najprawdopodobniej przeplatana będzie zimowymi akcentami a pierwsze opady śniegu pojawią się, zanim z drzew zdążą opaść wszystkie liście. W dłuższej perspektywie, może nas jednak pocieszyć przysłowie mówiące, że „gdy październik mroźny, to nie będzie styczeń groźny”.

oprac. Dorota Cholewa, fot. stockvault

Open’er Festival 2012

Następny »

Wakacje w górach – gdzie najlepiej się wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *