Prognoza pogody na grudzień 2013

zimaWiększości z nas grudzień kojarzy się przede wszystkim z nadchodzącymi świętami i zbliżającym się końcem roku. Pieczołowicie przygotowujemy listę zakupów, pakujemy prezenty, a w tak zwanym międzyczasie planujemy szampańską zabawę sylwestrową. Jednak grudzień to najczęściej także początek zimy, nie tylko tej kalendarzowej i astronomicznej. Czy w tym roku będzie podobnie?

Pierwsza połowa grudnia

Pogoda w pierwszej połowie grudnia ma mieć zdecydowanie jesienny charakter, co z pewnością ucieszy kierowców, niemniej dla miłośników zimowej aury i białego puchu będzie źródłem rozczarowania. Co prawda w pierwszych dniach tego miesiąca zima będzie już powoli o sobie przypominać, ale na jej zwycięstwo w konfrontacji z przemijającą jesienią prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Synoptycy nie przewidują w tym czasie ani intensywnych opadów śniegu, ani siarczystych mrozów. Co więcej, słupki rtęci będą zbliżać się nawet w okolice 6-8°C, jednak wczesnym rankiem i późnym wieczorem mogą wskazywać temperaturę nieznacznie poniżej zera. Natomiast coraz chłodniejsze podmuchy wiatru skutecznie zrekompensuje nam duża ilość słonecznych dni.

Druga połowa grudnia

Nadejścia zimy w pełnym tego słowa znaczeniu należy spodziewać się w drugiej połowie grudnia, przy czym jej tegoroczna inauguracja nie powinna zaskoczyć drogowców. Oczywiście jesień będzie już odchodzić w zapomnienie, ale zima na początku swojego panowania ma być dla nas wyjątkowo łagodna, a jej głównymi atrybutami władzy będą niewielkie przymrozki i okresowe opady śniegu.

W ciągu dnia słupki rtęci mają zatrzymywać się nieznaczenia poniżej zera, a mróz będzie rozwijał skrzydła jak na razie tylko w nocy. Pokonywanie zasp śniegu w drodze do pracy również nam jeszcze nie grozi, ale biały puch będzie coraz częściej zdobił otaczający nas krajobraz. Innymi słowy, niewykluczone, że zima w grudniu wcale nie będzie taka zła, jaką znamy z przedszkolnej piosenki.

Jak planować czas w grudniu?

Pierwsze zimowe akcenty będą stosunkowo subtelne, ale bez wątpienia skutecznie rozbudzą apetyty pasjonatów narciarstwa i snowboardu. Nie sposób nie wspomnieć, że w wyższych partiach gór śnieg pojawił się już w październiku, więc wszyscy stęsknieni za beztroskim szusowaniem już na początku sezonu będą mogli liczyć na optymalne warunki do jazdy.

Z kolei w mieście w dalszym ciągu będzie można oddawać się relaksującym spacerom, a nawet niektórym formom rekreacji na świeżym powietrzu. Prognozy synoptyków napawają optymizmem również te osoby, planujących w grudniu wyjazd wypoczynkowy, przykładowo do miejscowości uzdrowiskowych, który warto połączyć z drobną aktywnością fizyczną.

Nie ulega wątpliwości, że w grudniu należy spodziewać się nadejścia zimy, niemniej jednak wszystko wskazuje na to, że początkowo nie będzie ona szczególnie surowa, mroźna i śnieżna. A co dla wielu osób wyjątkowo istotne, zima, której doświadczymy w grudniu, mimo swojego łagodnego charakteru, prawdopodobnie zadba o odpowiednią świąteczną atmosferę i spowije Polskę delikatną warstwą białego puchu.

oprac. Ewa Majchrzak, fot, zima (wikimedia commons)

Co warto zwiedzić w Słowenii?

Następny »

Najciekawsze nekropolie Europy Środkowo-Wschodniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *