Prognoza pogody na grudzień 2012

Po pięknej polskiej jesieni we wrześniu i nieco mniej słonecznej oraz bardziej deszczowej w listopadzie, nadejdzie czas zimy.

Jednak w tym roku nie mamy co liczyć na to, że na początku grudnia zagoszczą w Polsce siarczyste mrozy. Płonne są również marzenia, że już w pierwszych dniach tego miesiąca miasta i wsie pokryje biała płachta śnieżnego puchu. Ostatni miesiąc roku według prognoz ma szansę na to, że przewidywane na niego temperatury będą jednymi z cieplejszych w tym czasie na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia.

Dlaczego zima w 2012 roku będzie łagodna?

Przyczyną tak łagodnej zimy będą napływy głębokiego atlantyckiego niżu, który już od połowu listopada zacznie przechodzić nieco bardziej na południe niż zwykle. Oznacza to, że w konsekwencji napływu ciepłych mas powietrza początek zimy zapowiada się dość nieciekawie. W szczególności, że wraz z nadejściem ciepłych mas z południa kontynentu prognozowane są częste i duże wahania ciśnienia, a także temperatur.

Jaki będzie początek grudnia 2012

Początek grudnia br. zapowiada się dość mokro z dużą ilością deszczu. Temperatury minusowe zarezerwowane raczej jedynie dla pory nocnej. W okolicach 10 grudnia 2012 możliwy jest krótki atak zimy, przy czym po nim nastąpić ma ponowny nawrót plusowych temperatur.

Prognozy na Boże Narodzenie 2012

Pomimo tak niesprzyjająco zapowiadającego się początku świątecznego miesiąca, już samo Boże Narodzenie powinno być mroźne, a ponad to, co najważniejsze przewiduje się, że zagości również w tym czasie śnieg. Prawdziwie zimowa aura ma szansę utrzymać się, co najmniej do 28 grudnia. Niewykluczone jest także, iż iście mroźna pogoda zagości aż do Sylwestra i Nowego Roku.

Grudniowe anomalie

Tak niestała amplituda temperatur przewidywana na okres grudnia, może przyczynić się do tego, iż grudzień okaże się miesiącem niszczycielskich wichur. Miejmy nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja ze stycznia 2007 roku, kiedy to Polskę nawiedził orkan „Cyryl”.

Silne i porywiste wiatry prognozowane w tym świątecznym miesiącu staną się ponadto przyczyną spodziewanych na Bałtyku częstych sztormów, które przypuszczalnie nawiedzać będą nasze morze, jeden za drugim.

Kolejną nieszczególnie miłą niespodzianką mogą okazać się bardzo liczne zachorowania na grypę. Niestety taka pogoda sprzyja częstym zachorowaniom. Nie zapominajmy o naszym zdrowiu, pijmy dużo malinowej herbaty z dodatkiem miodu i cytryny. Bardzo pomocny przy uniknięciu przeziębienia będzie także sprawdzony sposób naszych babć, spożywania wraz z ciepłymi herbatami soku z czarnego bzu.

oprac. Beata Pawlicka, fot. wikimedia commons

Gdzie warto wyjechać zimą?

Następny »

Jesienne Gorce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *