Lodowce w Austrii

Alpy austriackie cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników narciarstwa i snowboardu na całym świecie. Doskonałe warunki śniegowe, świetnie przygotowane trasy oraz bogata oferta wypoczynku i rozrywki poza stokiem wymieniane są jako główne atuty tego miejsca. Do nich należy dodać także położenie niektórych ośrodków w najwyższych partiach gór i wiążącym się z tym występowaniem lodowców.

Dlaczego na lodowiec?

Tereny narciarskie położone na lodowcach stwarzają możliwość oddawania się białemu szaleństwu nie tylko w sezonie, ale także przed jego rozpoczęciem i pewien czasu po zakończeniu szczytowego okresu, co uwarunkowane jest oczywiście wysokością, na której się znajdują. Szusowanie po lodowcu to nie tylko znakomita przygoda, ale także alternatywa dla osób, które nie mają możliwości wyjazdu w środku zimy.

W Austrii miłośnicy jazdy na jednej i dwóch deskach do swojej dyspozycji mają aż osiem lodowców, z czego aż pięć położonych jest w Tyrolu i to właśnie one stanowią bardzo często cel narciarskiego urlopu. Tyrolskie lodowce połączone zostały wspólnym karnetem, co jest niewątpliwym atutem dla każdego, kto marzy o szusowaniu na wysokości 3000 m n.p.m.

Imponujący Stubai

Lodowiec Stubai jest największym austriackim ośrodkiem sportów zimowych, którego najwyższe partie sięgają 3200 m n.p.m. Miłośników sportów zimowych można spotkać na doskonale ośnieżonych stokach od października do lipca. Ze względu na zróżnicowany poziom trudności tras zjazdowych, wspaniałe warunki do freeridu oraz funpark, Stubai to gwarancja niesamowitego narciarskiego urlopu.

Do dyspozycji turystów oddano 110 km nartostrad, po których w otoczeniu malowniczych krajobrazów szusować mogą zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze, a spragnieni silnych wrażeń z pewnością dodatkowo skuszą się na wymagające zjazdy w terenie. W ośrodku znajdują się także trasy z możliwością pomiaru czasu i prędkości, trasy biegowe, a ponadto wieża lodowa dla miłośników wspinaczki.

Hintertux czyli niezapomniana runda

Imponujące widoki można również podziwiać z lodowca Hintertux, gdzie narciarze i snowboardziści oddają się swojej pasji na wysokości nawet 3250 m n.p.m. Hintertux swoją ogromną sławę zawdzięcza również temu, że jest jedynym z niewielu ośrodków sportów zimowych w Austrii, oferującym niesamowite wrażenia i niezapomnianą zabawę na stoku przez cały rok.

Zimą, kiedy turystów na lodowcu Hintertux można spotkać najwięcej, można szusować nawet po 230 km doskonałych tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Warunki panujące na lodowcu w tym okresie są wręcz wymarzone dla amatorów swobodnych zjazdów na nartach i snowboardzie, ale także miłośników carvingu. Ogromną atrakcją tego miejsca jest runda po lodowcu, czyli trasa licząca 12 km z różnicą wysokości wynoszącą 1750 m.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons

Co warto zwiedzić w Goslar?

Następny »

Karnawał w Kolonii

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *